Hírek

Többet fizetnek majd a zöldáramot termelők?

Több, a kötelező átvételi rendszert (kát) és a megújuló támogatási rendszert (metár) érintő jogszabály módosult a mögöttünk álló év végén, ezekről közölt összefoglalót a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.

Eszerint ettől az évtől már nincsen lehetőség a metárban pályázat nélküli támogatás kiosztására. Eddig ugyanis a metárban a pályáztatás nélküli zöld prémium támogatásokat és a kötelező átvételt is a hiánytalan beérkezés sorrendjében bírálták el. Aktualizálta viszont a hatóság az úgynevezett barna prémium támogatási mértékét, így a biogázból és a hulladéklerakóból származó gázból előállított áram támogatott ára a 2019-es infláció egy százalékponttal csökkentett értékével, vagyis 2,3 százalékkal növekedett januártól – írja a Magyar Nemzet.

fotó: pxhere.com

Április elsejétől kell figyelniük a már megépült erőművek üzemeltetőinek is egy uniós irányelvvel összhangban meghozott változtatásra. Eszerint a kát mérlegkör – tervezett és tényleges termelés eltéréséből fakadó – kiegyenlítési költségeit szétosztják. Vagyis minél nagyobb mértékben tér el a tényleges termelés az előzetesen a rendszerirányító Mavirnak leadott tervtől, az annál többe kerül az áram előállítójának. Miután a Mavir feladata az, hogy minden pillanatban ugyanannyi áram álljon rendelkezésre, mint amennyit a fogyasztók felhasználnak, a termelők által benyújtott tervet is felhasználja saját ütemterve kialakításához.

Minél inkább eltér a tényadat a tervtől, annál nehezebb szabályozni a rendszert, vagyis annál nagyobb a költség.

Egy definíció módosítását követően a betárolt villamos energia már nem számít önfogyasztásnak. Ezért az áramtárolóval (jellemzően akkumulátorral) rendelkező termelők úgy segíthetik a rendszerirányítót a menetrendtartásban, hogy a tárolókból a közcélú hálózatra táplált áramhoz igénybe vehetik a támogatást.

Ettől az évtől a kátban termelőknek a kifejezetten a rendszerszintű szolgáltatás keretében felajánlott és felhasznált áramot a kát-mérlegkörön kívül kell elszámolniuk, arra a kötelező felvásárlási ár nem vonatkozik.

Erre az árammennyiségre a termelőnek az opciós szerződésében rögzítettek alapján kell ajánlatot adnia a Mavirnál.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés