Hírek

Újra eljött a poloskainvázió

A hűvösebb őszi napok beköszöntével újra megjelentek otthonaink környékén a poloskák. Meleg réseket keresnek, ahol áttelelhetnek. Mit tehetünk ellenük?

Ahogy beköszöntöttek az elsõ hûvösebb õszi napok, megérkeztek hívatlan vendégeink is, az otthonainkban telelni kívánó ázsiai márványos poloskák. Olvasóink közül többen is jelezték, hogy tömegesen bukkannak fel a nyílászárók közelében, s jelenlétük enyhén szólva is idegborzoló – írja a heol.hu.

Ismét itt a poloskainvázió – fotó: pixabay.com

A kérdésre, mit tehetünk a jelenség ellen, Nagy Szabolcstól, portálunk állandó kertészeti tanácsadójától kértünk választ.

Érdeklõdésünkre elmondta, hogy egy hazánkban néhány éve felbukkant inváziós fajról van szó.

– A rovarok zavaróak az ember otthonában, de érdemes azt is tudni róluk, hogy félelmetes mezõgazdasági károkat képesek okozni. Tény, hogy az utóbbi években nagymértékben szaporodtak el a poloskák hazánkban a kiskertekben, a kultúrnövényeken és ott is, ahol mezõgazdasági termesztés nem folyik, azaz az emberek életterében is.

A legnagyobb kárt a növénytermesztésben a zöld színû vándorpoloska okozza, de a márványos poloska legalább ilyen kártékony.

A vándorpoloska elsõsorban lágyszárú kultúrákban okoz problémát, például a paradicsomban, paprikában, uborkában, mert a termést elõszeretettel szívogatja.

A termés esztétikai és beltartalmi értékének tönkretételével jelentõs kárt okoz. A márványos poloska fõként a fásszárú növényeken okozhat kárt, például az almában, körtében, õszibarackban, de szõlõ kártevõként is számolhatunk vele.

A hírek jobbára arról szólnak, hogy leginkább a lakosságot zavarja az ázsiai márványos poloska tömeges jelenléte. A helyzet az, hogy városi környezetben is remekül megtalálja az életfeltételeit, ezért az õszi idõszakban elõszeretettel húzódik be a lakásokba.

Innentõl kezdve pedig elõbb-utóbb mindenki találkozhat vele, ha máskor nem, majd a tavaszi melegedés idején, amikor próbál kijutni a lakásból az ablakoknál – mondja a szakember.

Mivel a kertekben jórészt már betakarították a termést, ezért a gazdák, kertelõk egy idõre fellélegezhetnek, ám a lakásokba, házakba mostanában igyekeznek befészkelni magukat.

Várható, hogy szeptember végétõl egyre feltûnõbb lesz a jelenlétük. Lássuk, mivel tartóztathatjuk fel õket! A precízen felhelyezett szúnyogháló a legjobb eszköz.

Érdemes átvizsgálni az ablakokat, ajtókat és az esetleges hézagokat gumiprofil tömítéssel megszüntetni. Szórófejes permetlét is alkalmazhatunk az ablak és ajtók keretét körbefújva, ami körülbelül 8–10 hétig hat a rovarok ellen. A gazdaboltokban kapható szerek, speciális termékek az emberekre nem veszélyesek, színtelenek és szagtalanok.

Házilag védekezhetünk saját készítésû fokhagyma-, borsmenta, citromlé, illetve ecetes spray-vel is. Ha már behatolt a házba valamelyik egyed, és az õrületbe kerget lomha keringésével, zúgásával, a legegyszerûbb egy papírtörlõvel megfogni és lehúzni a WC-n.

Arra ügyeljünk, hogy ne nyomjuk össze õket, különben kibocsájtják a kellemetlen szaganyagot magukból.

A Heves Megyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatal, Agrárügyi és Környezetvédelmi Fõosztályának Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása szerint napsütéses idõben a házfalakon vagy a lakásokban, fõleg az ablakok környékén tûnnek fel, de sötétedés után is zavarhatják nyugalmunkat a zúgva repülõ példányok.

A számuk változó, de helyenként akár tömegesen is elõfordulhatnak.

agrotrend.hu / heol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés