Hírek

„Vélhetően technológiai hiba történt”

Eljárást indított a Békés Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztálya a battonyai címerezéssel kapcsolatban történtek ügyében. A gépkezelő feltehetően összecserélte a növényvédőszert, de szerencsére ezt időben észlelték és megbetegedés nem történt. A battonyaihoz hasonló eset ritkán fordul elő, hiszen szigorú szabály, hogy permetezés után nem lehet a kukoricatáblába menni.

Összesen 142 gyerek került kórházba vasárnap este, miután egy battonyai táborban kukoricát címereztek. Este derült ki, hogy az a tábla, amibe aznap dolgozni küldték őket, az előző napokban komoly vegyszerezést kapott: rovarirtóval permetezték le. Szerves foszforsav-észtert szórtak ki, ami erős idegméreg.

Dr. Tóth Gábor főosztályvezető elmondta, hétfőn az érintett mezőgazdasági vállalkozás növényvédelmi szakembere értesítette növény- és talajvédelmi osztályukat az eseményekről. – Vélhetően egy technológiai hiba történt – fogalmazott dr. Tóth Gábor.

– A mezőgazdasági vállalkozás területén két helyen végeztek növényvédőszeres kezelést. Az egyik felhasznált anyag teljesen veszélytelen, nincs munka-egészségügyi várakozási ideje, a másik anyag, a szerves foszforsav-észter esetében három napot kell várni. A gépkezelő a szabályos munkautalványokat megkapta. Ezekkel a dokumentumokkal jelöli ki a növényvédő szakember a kezelendő területet, a pontosan felhasználható növényvédő szer mennyiségét, a hígítás mértékét, illetve a már említett munka-egészségügyi várakozási időt. Sajnálatos módon a kezelő felcserélte a két külön területre szánt növényvédő szert. A gépkezelő másnap, amikor észlelte, hogy abban a táblában – ahol felhasználta a szerves foszforsav-észtert – címerező munka folyik, értesítette a vállalkozás növényvédő szakemberét, aki azonnal elindította a szükséges eljárásokat.

A fiatalokat rögtön kihívták a táblából, közben jelezték az orvosok felé a problémát, a diákokat kórházba szállították, és a kormányhivatal illetékes osztályán is bejelentették az eseményt. Mérsékelte a gondokat az is, hogy a vállalkozás nem a maximális dózist, hanem a hektáronkénti maximális másfél-két liter helyett fél liter hatóanyagot használt. A cserét időben észrevették, és megbetegedés nem történt.

A Békés Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztálya megindította az eljárást az ügyben. A növényvédő folyamatokat növény- és talajvédelmi osztály szakemberei már a helyszínen vizsgálják.

A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság az eset körülményeinek tisztázása érdekében foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétség gyanúja miatt nyomozást rendelt el. A rendőrség a Békés Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztályával együttműködve vizsgálja a történtek részleteit, a büntetőjogi felelősség kérdését.

A battonyaihoz hasonló eset ritkán fordul elő, hiszen szigorú szabály, hogy permetezés után nem lehet a kukoricatáblába menni. A növény inkább csak kellemetlenséget okozhat azok számára, akik nem gondoskodnak a megfelelő ruházatról, hiszen a kukorica levele könnyen el tudja vágni a fedetlen bőrfelületet. Éppen ezért a címerezést és egyéb munkákat zárt ruházatban kell végezni.

agrotrend.hu / delmagyar.hu, beol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés