Az árampiac szabályozása főleg a politikán múlik
2009. december 15., kedd 17:45
A magyar árampiac szabályozását döntően a politikai és a lobbiérdekek alakítják, a Magyar Energia Hivatalnak csak kisebb szerep jut - foglalta össze a piaci szereplők által megfogalmazott kritikát Hornai Gábor, a Magyar Villamosenergia-kereskedők Egyesületének (MVKE) elnöke a szervezet évzáró közgyűlésén, kedden Budapesten.
|
A felszólalók mindegyike kifogásolta a hővel kapcsoltan termelt áram magas árát, amelyet kötelező átvennie a villamosenergia-rendszernek. Ez véleményük szerint torzítja a piacot, a többletköltséget pedig a végfelhasználó fizeti meg.
Az országgyűlés hétfőn fogadta el azt a törvénymódosítást, amely 2015-ig meghosszabbította az ilyen kapcsolt energiát termelők számára a támogatást, még akkor is, ha a beruházás már megtérült. Eredetileg 2009. december 31-ig lett volna ez a támogatás, vagy a beruházás megtérüléséig.
A kötelező átvétel alá eső áramnak csak kis hányada megújuló energiaforrásból termelt villamos energia. A válság miatt az áramfogyasztás csökkent, ezen belül a kötelező átvétel alá eső villamos energia aránya eléri a 30 százalékot - mutattak rá a felszólalók. Ezért hiába csökken az áramnak mint terméknek az ára, a végfelhasználói ár főleg emiatt, mégis emelkedik - hangsúlyozták.
Grabner Péter, a Magyar Energia Hivatal (MEH) osztályvezetője elmondta, hogy az év első tíz hónapjában 6,3 százalékkal csökkent a villamosenergia-felhasználás Magyarországon. A 2007 elejétől készülő előrejelzések azt mutatják, hogy az energiapolitikai döntésekben "óvatosabban kell bánni" a jövőre szóló prognózisokkal - jegyezte meg.
Az osztályvezető közölte, hogy a hivatal javaslatokat tett a kötelező átvételi rendszer finomítására, de ez nem a működési modellt, hanem elsősorban az átláthatóságot és a finanszírozást érinti.
Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató vezérigazgatója úgy vélekedett, a kapcsolt energiatermelés támogatását "el kell felejteni".
Bakács István, az E.ON Hungária igazgatósági tagja arról beszélt, hogy az idén a korábbiakhoz képest likvidebb a piac, de még messze van az érett piac jellemzőitől. A régióban 2000 megawattórával kisebb a fogyasztás az egy évvel korábbinál. Magyarországon a nagyobb visszaesés az iparilag fejlettebb területeken volt. Az E.ON fogyasztói 8,6 százalékkal, az RWE-csoporthoz tartozó Elmű és Émász felhasználói 7,6 százalékkal, a Démász fogyasztói pedig 3,2 százalékkal kevesebb áramot használtak fel, mint egy évvel korábban.
A lakossági fogyasztás nem esett vissza drasztikusan, de nőtt a késve vagy nem fizetők száma.
Kaderják Péter, a REKK Regionális Energiakutató Központ vezetője az árampiaci szabályozást kritizálva azt mondta, hogy a "salátatörvény korszakát éljük", mert a jogszabályokat a szakmai egyeztetés kikerülésével egyéni képviselői indítványokkal hozzák. A szakember szerint csökkent ugyan a Magyar Villamos Művek dominanciája a piacon, de a jelentős piaci erővel rendelkező rendszert, ami az MVM kereskedő cégét aukciók megtartására kötelezi, továbbra is fenn kell tartani, azonban tervezhetőbbé kell tenni.
Forrás: MTI
- címkefelhő
- területalapú támogatás, búza ára, Nébih, kukorica ár, fagykár, földvásárlás, traktor, napraforgó ár, beruházás, Agrárminisztérium, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, agrárium, felvásárlási ár, gabonaárak, borászat, növénytermesztés, támogatások, export, állattenyésztés, kukorica, MVH, FruitVeB, precíziós gazdálkodás, földpiac, fiatal gazda, földtörvény, gabonapiac, mezőgazdaság, repce, agrárpályázat
Agrárállások
- Legfrissebb állásajánlatok