Hogyan zárkózhat fel Kelet- és Közép-Európa mezőgazdasága?
2015. február 22., vasárnap 09:23
A szüntelenül hangoztatott növekvő népesség miatti aggodalmak következtében régiónkra fókuszálnak gazdasági szakemberek és a termőföldek hatékonyságának növelésére hívják fel a figyelmet. A terméshozamot a kereslet növekedésével párhuzamosan javítani kell, számítások szerint összesen 9 millió tonna éves lemaradása van a régiónak búza, kukorica és árpa termesztés terén.
|
A közép-és kelet-európai mezőgazdasági termelés épphogy az 1990 előtti szintet éri el, a hozamkülönbség kiegyenlítéséhez, a nyugati teljesítményi szint eléréséhez célzott befektetések és fejlesztések szükségesek.
A legtöbb föld 100 vagy több hektáros birtokosok kezében van, akiknek lehetőségük nyílik a gazdaságok modernizációjára és innovációk bevezetésére. Az EU belső piaca, a magasabb és stabilabb árak és az Európai Unió és állami támogatások és erőforrások bevonása folyamatosan javítják a régió helyzetét.
A térképen látható, hogy mely országok tartoznak a konvergencia régiókhoz, ahol az egy főre jutó GDP kevesebb az EU-25 átlagának 75%–ánál. A Közép-magyarországi régió kivételével Magyarország összes régiója e kategóriába tartozik, így mezőgazdasági támogatása is kiemelt prioritást élvez.
De az anyagi források biztosítása még nem elegendő a sikerhez. A mezőgazdaság átalakulását fejlesztésekkel és modernizációval kell követni. A gazdáknak meg kell ismerniük az új generációs hibrideket, növényvédő szereket, biostimulátrorkat, műtrágyákat és a modern gépeket.
Máté Endre
- címkefelhő
- területalapú támogatás, búza ára, Nébih, fagykár, kukorica ár, földvásárlás, Agrárminisztérium, traktor, beruházás, napraforgó ár, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, agrárium, felvásárlási ár, borászat, gabonaárak, növénytermesztés, támogatások, export, kukorica, állattenyésztés, precíziós gazdálkodás, MVH, FruitVeB, földpiac, fiatal gazda, repce, földtörvény, mezőgazdaság, gabonapiac, búza
Agrárállások
- Legfrissebb állásajánlatok