Aktuális

Időjárás

Szupercella pusztított Dél-Magyarországon

Megrendítő képeket közöltek a szupercella pusztításáról a FruitVeB belső fórumán a csütörtök délutáni órákban dél-alföldi termelők.

Szeptember 29-én heves esõzések és jégesõ pusztított Baja, Tompa, Zákányszék, Battonya és Domaszék térségében, az intenzív jégesõ több helyen kifehérítette a tájat. Bajától keletre egy szupercella erõsödött meg, amely kelet-északkelet felé haladva okozott több helyen felhõszakadást és jégesõt. A termelõk a károk felmérését végzik.

Az Idõkép híradása szerint tetõket lyuggatott, gyümölcsösöket vert szét a jég, helyenként, fõként Domaszék és Zákányszék körzetében dió nagyságú jéglabdák pusztítottak, de Mórahalom sem úszta meg a csapást.

Sajnos a mai napon, szeptember 30-án is hasonló zivatarokra lehet számítani, így három megyére (Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Békés) narancssárga figyelmeztetést adott ki az OMSZ. A csapadékrendszer reggeli-délelõtti áthaladása után átmeneti szünetet követõen újabb záporos, zivataros gócok képzõdhetnek, kiemelten az Alföldön heves zivatar is kialakulhat. Ekkor a cellákat viharos kifutószél (általában 60-80 km/h, hevesebb zivatar esetén >80-90 km/h), jégesõ (akár nagyobb jégátmérõvel) és nagy mennyiségû csapadék (~20 mm) kísérheti.

Nagy-Kurunczi Rita vezetõ meteorológus emlékeztett arra, hogy a szupercellák bizonyos értelemben a zivatarok királyainak tekinthetõk, igen speciális légköri viszonyok között kialakuló, átlagosan 10 km átmérõjû légnyomás depressziók. A bennük lezajló folyamatok és hosszú élettartamuk miatt rendkívül heves idõjárási események – orkán erõsségû szélrohamok, nagyméretû (akár 5 cm-t meghaladó) jég, szélsõséges esetben tornádó – köthetõek hozzájuk. Talán a leginkább szembetûnõbb különbség a már említett hosszú életcikluson túl a rendszer rotáló mozgása.

A csütörtöki napon egy hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszer alakította hazánk idõjárását, a déli országrészben pedig egy igen heves, hosszú élettartamú szupercella vonult végig mintegy 200 km-es szakaszon, végül Románia felé hagyta el Magyarországot. Az alábbi radarképen látható, hogy mennyire keskeny folyosón, szinte nyílegyenes vonalban haladt végig a jégesõt okozó sáv hazánk felett, körülbelül 5 óra alatt.

Megrázó képek a tegnapi károkról:

agrotrend.hu / FruitVeB

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés