Előrejelzések

Időjárás

Agrometeorológia: csapadékhiánnyal indul a vegetációs időszak

A talajok fölső rétegei egyre jobban kiszáradnak, mert a száraz február után a március is csapadékmentes, szeles idővel indul.

Bár még csak március elejét írjuk, és könnyen kaphatunk a nyakunkba sarkvidéki fagyos léghullámokat, az elmúlt és a következő napok enyhe időjárásában egyre több növénynek indull el a vegetációs időszaka – olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) oldalán.


Az elmúlt 90 nap (2019. február 28-ig) csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól (mm) – ábra: OMSZ

Közben az országban a mélyebb talajrétegek nedvessége nem éri el az ideális szintet, hiszen nem pótlódott maradéktalanul a téli csapadékkal a hiány.

Emellett immár arról is kell beszélni, hogy a talajok fölső rétegei egyre jobban kiszáradnak, mert a száraz február után a március is csapadékmentes, szeles idővel indul.

Februárban a legtöbb csapadék a délnyugati országrészben hullott: 25-35 mm, míg az Alföld közepén helyenként az 5 mm-t sem érte el. Ez havi szinten 15-25 mm-es csapadékhiányt jelent szerte az országban. A téli csapadékösszeg pedig többnyire 20-60 mm-rel maradt el a szokásos értéktől (1. ábra).

A tél összességében mintegy 1-2 Celsius fokkal enyhébb volt az átlagosnál.

A -20 fokot sehol nem érte el a téli legalacsonyabb hőmérséklet az országban – csak néhány havas napon fordult elő ilyen hideg -, sőt a Dunántúl nagyobb részén még a -10-et sem! Az utóbbira az elmúlt öt évben nem volt példa.


7 napos csapadékösszeg 2019. március 3-ig (mm) – ábra: OMSZ

Az elmúlt héten végig száraz időjárás volt a jellemző az országban, csak a hét végén Sopron környékén hullott számottevő csapadék (2. ábra). A maximum hőmérsékletek többnyire 10 fok fölött, a Dunántúlon több napon is 15 fok fölött alakultak.

Csütörtökön volt a legmelegebb idő, ekkor országos napi hőmérsékleti rekord is megdőlt.

A hét első felében még sokfelé volt gyenge fagy, sőt még a melegrekordot hozó csütörtökön is, így helyenként a 25 fokot is elérte a napi hőingás. Szombat reggelre ismét többfelé gyengén fagyott.

A talaj felső rétegei szikkadtak (3. ábra), a legfölső néhány centiméter a bevetetlen szántókon többfelé egyenesen száraz. Ez annyiban jó, hogy a talajra rá lehet menni gépekkel, de a szeles időben a szél a fölső rétegeket föl is kaphatja.

Az őszi vetéseknek a tavalyi állapothoz képest nem kell vízborítottsággal

– 2018-ban ilyentájt sokfelé volt belvíz – küzdeniük, gyökerük nedves rétegbe ér, egyelőre nincsen probléma. Az viszont már jóval nagyobb gond lehet hosszabb távon, hogy a talaj mélyebb rétegei nem tudtak feltöltődni nedvességgel a tél során (4. ábra), és bár a tavasz még lehet csapadékos, de egyelőre a következő 10 nap során sem várható nagyobb, országos csapadék. A talaj hőmérséklete 5 cm-es mélységben többnyire 4 és 7 Celsius fok között alakul.


Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában a talaj fölső 20 cm-es rétegében – fotó: OMSZ

Egyre több kora tavaszi növényeknél kezdődik el a vegetációs időszak: virágzik többek között

  • a mogyoró,
  • az éger,
  • de a som virágrügyei is megpattantak.

A 10 Celsius fok fölötti hőmérsékleteken az őszi vetések is fejlődésnek indulnak, ez a kalászosokra kifejezetten rá is fér, hiszen ősszel nem volt rájuk kedvező időjárás, nem tudtak kellőképpen megerősödni.

A száraz, szeles időben ilyenkor gyakoriak a vegetációs tüzek,

elsősorban az elhanyagolt területeken az előző évben felhalmozódott és a tél végére kiszáradt növényzet kap könnyen lángra. A következő napokban ezekhez a tüzekhez az időjárási feltételek továbbra is nagyrészt adottak lesznek.

A nappalok rohamosan hosszabbodnak, a következő egy hét során összességében 24 percet. A héten marad az ilyenkor megszokottnál melegebb, gyakran szeles, tavaszi idő kevés csapadékkal. Bár több időjárási front is áthalad fölöttünk vagy súrolja térségünket, nagyobb mennyiségű eső ezen a héten sem valószínű.


A talaj fölső 1 m-es rétegében ennyi nedvesség hiányzik a telítésig 2019. március 3-án (mm) – ábra: OMSZ

A legnagyobb területre kiterjedő csapadékra keddre virradóan van esély: ekkor a déli, délnyugati országrészben 2-5 mm is eshet, a hét további részében inkább csak szórványosan előforduló gyenge esőkre, záporokra lehet számítani.

Összességében a heti csapadékösszeg az ország túlnyomó részén 10 mm alatt marad.

Továbbra is gyakran lesz szeles az idő. Hétfőn, kedden, csütörtökön és vasárnap ismét sokfelé erősödik meg a hét első felében még nyugati, majd később déli, délnyugati szél. Az éjszakák többnyire fagymentesen alakulnak, szerdán hajnalban várható gyenge fagy északon és a nyugati határszélen.

A maximumok is 10 fok fölött, csütörtökön és pénteken jellemzően 15 fok fölött várhatók, így a napi középhőmérséklet is minden nap meghaladja az 5 fokot. A talaj hőmérséklete 5 cm mélyen körülbelül 2 fokkal melegszik a hét eleji értékekhez képest. A hosszabb távú előrejelzések szerint azonban a jövő héten megtorpan a melegedés, és valamelyest visszaesik a hőmérséklet.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés