Előrejelzések

Időjárás

Agrometeorológia: hátráltatja a betakarítást a csapadékos idő

A hétvége hűvös, de a legtöbb helyen száraz időjárása után a hét közepén csak kis mértékben melegszik az idő, és egy mediterrán ciklon hatására szerdán sokfelé kell esőre, majd csütörtökön és pénteken az eső mellett záporokra, zivatarokra is számítani.

A csapadék jót tesz a napraforgó és a kukorica fejlődésének, viszont hátráltatja a repce illetve az őszi búza betakarítását – írja agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

A múlt péntekre virradó éjszaka átvonult hidegfront a vártnál kevesebb csapadékot hozott, jellemzően csak 2 és 10 mm közötti mennyiség öntözte a földeket, csak néhol hullott ennél több. A hétvégén főként északkeleten és délnyugaton fordultak elő záporok elszórtan 10 mm-t meghaladó csapadékkal. A talajok vízellátottsága általában véve jónak mondható, a Tiszántúl északi felén is csökkent a vízhiány. A Mezőföld mellett a Nagykunság és a Hortobágy tájain a leginkább száraz a talaj, ugyanakkor a Körösök vidékén belvízfoltok is előfordulnak.

Szántóföldi növényeink közül az őszi árpát és repcét már aratják, és az őszi búza betakarítása is többfelé elkezdődött. A kukorica a címerhányás fenológiai állapotában van, és egyre többfelé virágzik a napraforgó. Erdeinkben sok a vadon termő gomba.

A termésérésben lévő kultúrákat a csapadékos időjárás már károsan érinti.

Az esős, viharos idő károkat, terméscsökkenést és minőségromlást okoz.

Ugyanakkor a kukorica és a napraforgó nagyon meg fogja hálálni az esőt.

A kukoricának a címerhányástól a szemfejlődésig van a legnagyobb vízigénye, míg a napraforgónak a virágzás idején. Idén ezek a fenológiai fázisok az átlagosnál hamarabb következtek be.

fotó:MTI

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. A változást mutató térképen az egyre több sárga és vörös szín azt mutatja, hogy az őszi búza és a repce a termésérés fázisában jár, már nincs zöld tömege. Ugyanakkor zöld színek jelzik a kukorica és a napraforgó táblákon az intenzív zöld tömeg növekedését. Az anomália térkép alapján, a legtöbb helyen a sokéves átlag fölötti a zöld tömeg aránya, ahol nem, ott éppen az említett szántóföldi kultúrák idő előtti érése okozza a színes foltokat.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek többnyire 650 és 740 foknap között járnak az országban. A magasabb értékek leginkább az Alföldön jellemzőek.

Az  1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegeit mutatjuk be az idei és a 2017-es mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel.

Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek, időben ez a sokéves átlaghoz képest körülbelül egy hónapos, a 2017-es évhez képest pedig körülbelül három hetes előny, azzal együtt is, hogy június utolsó harmadában kissé megtorpan az intenzív hőösszeg növekedés.

Ez az előny azt jelenti, hogy a növények (és a kártevők is) ennyivel hamarabb kapják meg az egyes fejlődési fázisaik eléréséhez szükséges hőmennyiséget.

Az előttünk álló héten kedden még több órára kisüt a nap, és csak elszórtan kell záporokra, illetve zivatarokra számítani. Szerdától sok lesz a felhő, és az ország nagy részén eső, majd csütörtökön és pénteken az eső mellett záporok, zivatarok is várhatók. Pénteken már hosszabb-rövidebb időszakokra kisüt a nap.

Péntek estig az ország nagy részén jelentős mennyiségű, 15-30 mm csapadékra van kilátás, de az északi országrészben helyenként ennél több is eshet. A csapadékos időt élénk, főként szerdán többfelé erős szél kíséri.

Szombattól jelentősen csökken a csapadékhajlam, a hétvégétől napos, száraz idő várható.

A hajnali hőmérséklet kedden még 10 fok körül illetve kevéssel a fölött alakul, majd a hét közepétől fokozatosan melegszik kissé. A legmelegebb órák hőmérséklete a hét közepén 19, 24 fok között alakul, néhány fokos melegedésre a hétvégén lehet számítani.

agrotrend.hu / OMSZ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés