Előrejelzések

Időjárás

Agrometeorológia: nem kedvez az időjárás a repcének

Az április óta tartó meleg idő miatt a hőösszegek rekord közeli szinten járnak.

A meleg idő a középtávú előrejelzések szerint legalább szeptember 20-ig folytatódik jelentősebb csapadék nélkül. A mezőgazdasági munkákkal, a betakarítással jól lehet majd haladni, ugyanakkor északkeleten nagy területen száraz a talaj, mely a repcére nagyon kedvezőtlen – olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) közleményében.


Hónap közepéig jelentősebb csapadék nélkül marad az ország – fotó: 123rf

Az elmúlt hét közepe óta jelentősebb csapadék nem hullott az országban, csak elszórt záporok alakultak ki. A talaj a Dunántúlon is sokat szikkadt a múlt hét eleji nagy esők után, ahol szinte teljesen telített nedvességgel a föld, míg például a

a Nyírségben és a Hajdúságban nagyon nagy a szárazság, 100 mm-nél is több csapadék hiányzik a talajból.

A hőmérséklet késő nyáriasan alakult, múlt szerdától országszerte 25 fok fölött alakulnak a maximumok, melyek több fokkal az átlagos fölötti értékek. Bár rohamosan rövidülnek a nappalok, hosszabbak az éjszakák, így erősebb az éjszakai lehűlés, de a minimum hőmérséklet egyelőre csak néhol süllyedt 10 fok alá.

 A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek többnyire 1550 és 1750 foknap között járnak az országban.

Az  1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegek láthatók az idei és a 2017-es mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Az értékek rekord közeli magasságokban járnak, már bőven elegendő hőmennyiség gyűlt össze a beéréshez. Mivel április 1-től zajlik a számítás, az eltérő időpontokban történt vetés miatt valamennyit ezekből az értékekből le kell vonni (hiszen a vetés pontos idejétől kellene az összegzést indítani).


Első ábra – fotó: OMSZ

A hőösszeg jelentős többlete miatt az átlagosnál nagyjából két héttel előrébb járnak az érési folyamatok szinte minden növénynél.

A napraforgó beérett, az aratása folyamatban van.

A kukorica is a teljes érés-növényszáradás fenológiai fázisában jár, sokfelé elkezdődött ennek az aratása is. A korai betakarítás miatt elegendő idő lesz az őszi vetések előkészítésére és elvégzésére. A repce már sokfelé kikelt, de a Nyírségben és a Hajdúságban a száraz talajban vontatott kelés és növényfejlődés várható.


Második ábra – fotó: OMSZ

 Az OMSZ legfrissebb műholdas NDVI vegetációs index térképén a zöldtömeg mennyisége már egyre kisebb. A változást mutató térkép szerint a zöldtömeg aránya intenzíven csökkent (sárga és vörös területek).

Az anomália térkép a Dunántúl déli kétharmadán és a középső országrész nagy részén a sokéves átlag fölötti zöldtömeget mutat, ugyanakkor a Tiszántúlon és északnyugaton nagy területű jelentős negatív eltérés is megfigyelhető, mely az augusztusi kevés csapadéknak és az átlagosnál hamarabb bekövetkező érés-növényszáradás fenológiai fázisnak tudható be.

Az előttünk álló napokban meleg, alapvetően száraz idő valószínű.

Pénteken és szombaton szórványosan alakulhat ki záporeső, zivatar, és akkor pár fokot a hőmérséklet is visszaesik. A heti összcsapadék területi átlagban valószínűleg 5 mm alatt marad. A jövő hét első felében is előre láthatólag marad a késő nyári, száraz idő.

Az egyre hosszabbodó éjszakák miatt a hajnalok azonban már viszonylag hűvösek lesznek és a szélcsendes éjszakákon (főleg a nedves talajú területeken) erős harmatra, valamint helyenként sekély pára és ködfoltokra is számítani lehet.

Komolyabb szél csak zivatarok környezetében és szombaton a gyenge hidegfront mentén várható, nagyrészt mérsékelt légmozgásra számíthatunk.

agrotrend.hu / OMSZ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés