Előrejelzések

Időjárás

Továbbra sem lesz eső

Az agrárkamara kezdeményezte a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését. Ekkor nem kell vízkészletjárulékot fizetni a mezőgazdasági termelőknek, továbbá vízjogi engedély nélkül egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat is lehetséges.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság aszálymonitoring-rendszerének jelentései, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara me­­gyei szervezeteinek jelzései alapján hazánk egész területét érinti már a talajok vízhiánya. A felső 50 centiméteres réteg az elmúlt időszakban tovább száradt, már szinte az egész országban a kritikus, 40 százalékos ér­­ték alá csökkent a nedvességtartalom, az Alföldön és a Kisalföldön 30 százalék alatti értékek is előfordulnak – írja a delmagyar.hu.

fotó: pixabay.com

A meteorológia előrejelzése alapján a következő napokban a csapadék területi átlagban nem ígérkezik számottevőnek, jelentős országos esőzésre nem lehet számítani, így az aszály várhatóan erősödik. Mindezek miatt az agrárkamara kezdeményezte a Belügyminisztériumnál a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.

A mezőgazdasági termelők terheinek csökkentése érdekében a kihirdetett tartósan vízhiá­nyos időszakban az öntözési, halgazdálkodási és rizstermelési vízhasználat után nem kell vízkészletjárulékot fizetni. Ekkor a használó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal, rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges. Rendkívüli öntözési célú vízhasználatnak minősül a közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb 120 milliméternyi – hektáronként 1200 köbméternyi – víz „öntözési célból, legfeljebb megszakítás nélkül egy hónap időtartamig történő kijuttatása”.

Az ilyen célú vízhasználatot a megyei katasztrófavédelemhez írásban kell bejelenteni, amelyhez a területileg illetékes vízügyi igazgatóságnak a hozzájárulását is csatolni kell. A rendkívüli célú vízhasználatról szóló útmutató és a kapcsolódó adatlapok elérhetők az agrárkamara honlapján, a nak.hu oldalon a „kézikönyvek, tájékoztató” menüpont alatt.

agrotrend.hu / delmagyar.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés