Innováció

Rendezvények

Létrejön az üvegházhatású gázok hazai adatbázisa

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 350 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatásból hozza létre az üvegházhatású gázok nyilvántartására alkalmas Nemzeti Üvegházgáz Adatbázist. Az adatbázis használata hozzájárulhat Magyarország klímaváltozással kapcsolatos törekvéseinek sikeréhez, a fenntartható gazdaság kialakításához.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a Széchenyi 2020 program keretében megjelent „KEHOP-1.1.0 Vízgazdálkodással és az éghajlatváltozás hatásaival kapcsolatos tervezés, informatikai és monitoring fejlesztés” címû felhívás keretében 350 millió forint vissza nem térítendõ uniós támogatást nyert a Nemzeti Üvegházgáz Adatbázis létrehozására.

Az adatbázis kifejlesztésének célja a globális klímavédelmi törekvésekkel összhangban egy olyan, minõségileg új modell létrehozása, amely az eddigi adatbázisokat továbbfejlesztve lehetõvé teszi

  • az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról szóló elõrejelzések készítését,
  • támogatja az általános gazdasági és ágazati stratégiák tervezését,
  • szakpolitikai döntés-megalapozó tanulmányok készítését.

A 2019 nyaráig megvalósuló fejlesztésnek köszönhetõen Magyarország eredményesebben, szakszerûbben és pontosabban felelhet meg a különbözõ nemzetközi és európai uniós jelentéstételi kötelezettségeknek.

Az adatbázis a hazai mezõgazdasági szereplõk is fontos lehet. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezõgazdasági Szervezete egy tavaly év végén megjelent elemzése szerint ugyanis globálisan az agrárszektor – beleértve az erdõgazdálkodást, halászatot és állattenyésztést – generálja az üvegházhatású gázok mintegy ötödét, ezért az érintetteknek a jelenleginél nagyobb részt kell vállalniuk a klímaváltozás elleni küzdelemben.

fotó:Pixabay

A kibocsátások nyilvántartásának minõségi javulása egyben klímapolitikai cél is. A feltárt törvényszerûségek és forgatókönyvek ismeretében Magyarország teljesítheti kibocsátás-csökkentési célkitûzését a szénmentes (karbonmentes) gazdaságra való áttérésben, amely a gazdasági fejlõdésre is jótékony hatással van.

A három legjelentõsebb üvegházhatású gáz a szén-dioxid, a metán és a dinitrogén-oxid. A KSH 2013-as adatai szerint Magyarországon a metán kibocsátásának 37 százaléka – ami a kérõdzõ állatok tartásából fakad –, a dinitrogén-oxid esetén – ami a nitrogén alapú mûtrágyák használatát jelenti – a teljes szennyezés 79 százaléka a mezõgazdasághoz volt köthetõ.

agrotrend.hu / NFM

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés