Fenntarthatóság

Innováció

Az állampolgároknak nem osztottak lapot – jöhet a GMO?

Több mint 3,2 millió aláírást gyűjtöttek össze európai civil szervezetek az EU és az USA, illetve Kanada közötti szabad kereskedelmi megállapodás megakadályozására, ám az Európai Bizottság jó előre deklarálta, hogy a kérdésben az európai állampolgároknak nem osztanak lapot.

Berlinben negyedmillió ember tüntetett a hét végén az USA–EU szabad kereskedelmi egyezmény (TTIP) és ikerpárja, a Kanada és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatokat szabályozó CETA ellen. A bírálók szerint az egyezmények túlságosan nagy hatalmat adnak a multinacionális vállalatoknak a nemzeti hatóságok környezet- és fogyasztóvédő előírásainak kiiktatására. Ráadásul megnyitnák a kapukat olyan, az európaiak által elutasított termékek előtt, mint a génmódosított vagy a hormonkezelt élelmiszerek.

Az ellenállás Európa-szerte érezhető: civil szervezeteknek meglehetősen rövid idő, egy év alatt sikerült összegyűjteni a több millió aláírást. Az ellenzők ehhez az Európai Polgári Kezdeményezés nevű intézményt próbálták segítségül hívni, amely minimum hét tagállam legalább egymillió polgárának aláírása esetén a jogalkotás-kezdeményezési monopóliummal rendelkező Európai Bizottságot, illetve az Európai Parlamentet is lépéskényszerbe hozza. Csakhogy tavaly szeptemberben, amikor az uniós testületnek nyilvántartásba kellett volna vennie a STOP TTIP! elnevezésű petíciót, a bizottság úgy érvelt, hogy az olyan követelést fogalmazott meg, amelyet nem tesz lehetővé az európai polgári kezdeményezésről szóló rendelet.

Amennyiben a 3,2 millió tiltakozó aláírásnak semmilyen hatása nem lesz a brüsszeli ügymenetre, az tovább súlyosbítja az egyezmény körül kialakult demokratikus deficitet. Miközben a tárgyalásokat a társadalmi részvétel szinte teljes hiánya jellemzi, a megállapodások tervezett szövege ma sem ismert, a nagyvállalatok és lobbicsoportok minden szükséges információ birtokában, de teljesen átláthatatlanul befolyásolhatják az egyezmény megfogalmazását. Egy készülő magyar kormánydokumentumban áll: „Az állásfoglalás részletességét, véglegességét erősen korlátozza, hogy a tárgyalások jelenlegi fázisában nem áll rendelkezésre a TTIP szövegének tervezete, annak szándékolt tartalmára csak a nyilvános tárgyalási dokumentumokból lehet következtetni.”

nol.hu

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés