Fenntarthatóság

Innováció

Az erdészszakma a hazai erdők védelmét, gyarapodását szolgálja

Napjainkban, a klímaváltozással összefüggésben beköszöntött a faanyagok reneszánsza: újra fontos megújuló erőforrásként tekinthetünk rá.

A nemzeti kormány célkitűzése az élhetőbb, zöldebb Magyarország, az erdősültség növelése. Erdeink javait becsülnünk, óvnunk és gyarapítanunk kell. Az agrártárcánál ennek jegyében folytatjuk a nyolc évvel ezelőtt megkezdett munkát, amelyhez az erdészek és egyesületük méltó partnernek bizonyultak – fogalmazott Bitay Márton, a minisztérium Földügyekért Felelős Államtitkára az Országos Erdészeti Egyesület 149. vándorgyűlésén, Gyulán az Agrárminisztérium közleménye szerint.

Az ünnepi közgyűlésen az államtitkár kifejtette: a 21. században számos új kihívással kell szembenéznie a szakmának. Például a klímaváltozás miatt megkezdődött természetes erdőállomány-változásra minél előbb hosszú távra szóló választ kell találni.

Ez nem könnyű feladat, hiszen nekünk ma kell előre látnunk és eldöntenünk azt, hogy vajon száz év múlva mely fafajok maradnak fenn és élhetik túl a most tapasztalt klímaváltozás hatásait

– fogalmazott Bitay Márton.

fotó: AM

Az államtitkár beszélt arról is, hogy kilencvennyolc évvel ezelőtt, a Trianoni békeszerződés nyomán elvesztettük erdeink 83 százalékát, mint ahogyan a magyar erdészképzés szülővárosát, Selmecbányát is. De, mint mondta, az ország talpra állt és napjainkban az ágazat legsikeresebb korszakait idéző fejlődés tapasztalható: 

Magyarország közel száz év alatt megduplázta erdőterületét, így az országban mintegy 2 millió hektár erdő van, ami az ország területének több mint 20 százalékát teszi ki.

Ennek körülbelül felét állami erdőgazdaságok, másik felét magántulajdonosok kezelik, akiknek odaadó munkájára ezután is számít a szaktárca. 

Az Orbán-kabinet és az Agrárminisztérium, ahogy eddig, úgy a jövőben is megteremti azt a jogszabályi környezetet és azt a szakigazgatási hátteret, ami hozzásegíti a dolgozókat, hogy hivatásukat maximálisan betölthessék. A tárca az elmúlt nyolc évben 15 milliárd forintot költött közjóléti beruházásokra. Ez a támogatás a jövőben is folytatódik, az államtitkár elképzelései szerint még az eddigieknél is nagyobb léptékben valósulhatnak meg például kerékpáros és lovas, turisztikai beruházások.

Az agrárium mellett a legfontosabb földhasznosítási forma az erdő – fogalmazott Bitay Márton. Mint mondta, napjainkban, a klímaváltozással összefüggésben beköszöntött a faanyagok reneszánsza: újra fontos megújuló erőforrásként tekinthetünk rá. Ugyanakkor

meg kell találni a természetvédelem és az erdőgazdálkodás összhangját, melynek első komoly lépése az előző ciklusban elfogadott új erdőtörvény volt.

Az erdészszakma zsinórmértéke a reális, hatékony és ésszerű természetvédelem, amit az erdészek nap mint nap példamutatóan gyakorolnak, köszönet illeti őket ezért.

fotó:AM

Az Országos Erdészeti Egyesület az ország legrégebbi és legnagyobb civilszervezete. Évente tartott Vándorgyűlései a Kárpát-medencei magyar erdészek legjelentősebb találkozói. Minden évben az ország más-más helyszínén gyűlnek össze és szakmai programokon beszélik meg a legfontosabb jövőbeni teendőket. Emellett ez alkalommal nyílik lehetőség arra is, hogy a kiemelkedő teljesítményt nyújtó erdészek átvehessék az ágazat rangos kitüntetéseit.

agrotrend.hu / AM 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés