Fenntarthatóság

Innováció

Az idegenhonos, invazív fajok elleni védekezés szabályozási háttere

Idegenhonos fajok alatt azokat az ember által betelepített vagy behurcolt állat vagy növényfajokat értjük, amelyek a természetes előfordulási területükön kívüli területre kerülnek. E fajok uniós szabályozási hátterét foglalta össze az agrárkamara.

Az Európai Unió megalkotta az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről szóló 1143/2014/EU rendeletét, amely az idegenhonos inváziós fajok által az EU biológiai sokféleségére, ökológiai rendszereire, továbbá az emberi egészségre és a gazdaságra gyakorolt káros hatások megelőzésére, minimálisra csökkentésére és enyhítésére törekszik.

Idegenhonos fajok alatt azokat az ember által (szándékosan vagy nem szándékosan) betelepített vagy behurcolt állat vagy növényfajokat értjük, amelyek a természetes előfordulási területükön kívüli területre kerülnek. Ezen fajok egy része nem éli túl a környezetváltozást, más része azonban igen, és ezek az inváziós jellegükből fakadóan jelentős ökológiai és gazdasági kárt okoznak. Ezért elengedhetetlen az inváziós fajok EU-ba való betelepítésének vagy behurcolásának, elterjedésének megelőzésére és kezelésére vonatkozó szabályok meghatározása.

Ilyen szabály például, amikor az unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékének közzétételétől számított 18 hónapon belül az uniós országoknak felügyeleti rendszert kell kialakítaniuk, és intézkedéseket kell hozniuk a kártevő gyors kiirtásra. Mivel számos esetben gyorsan kell védekezni, érdemes figyelemmel követni a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara együttműködésében működő előrejelző hálózatot, amely most a főbb kukoricatermesztő körzetekre kiadott védekezési felhívásban figyelmezteti a kukoricatermesztőket az erőteljes amerikai kukoricabogár-invázióra.

Fontos, hogy a növényvédelmi kezelések esetében csak megfelelő növényvédő szert alkalmazzanak az adott kultúrában, és természetesen ügyelni kell a várakozási időkre, a nyilvántartások megfelelő vezetésére. A védekezés eseti szükségessége nem kérdőjelezhető meg, azonban a szabályzók betartása nélkülözhetetlen a környezet és a közegészségügy védelme érdekében. Ennek megfelelően a támogatások teljes lehívásának feltételéül szabott kölcsönös megfeleltetés egyik követelménye éppen a növényvédelmi tevékenységhez kötődik. Fontos tehát az alapszabályok ismerete, melyekről bővebben a Kölcsönös Megfeleltetés gazdálkodói kézikönyv JFGK 10. Növényvédőszerek kezelése fejezetében olvashatnak.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés