Fenntarthatóság

Innováció

Beindul a dominóhatás – új partner vagy kihalás vár a specializálódott beporzókra

A növények könnyebben megbirkóznak állati partnereik eltűnésével, mint a rovarok növényi partnereik kihalásával. Egy nemzetközi kutatócsoport megállapítása szerint dominóhatást vált ki a táplálékláncon keresztül a klímaváltozás: egyes növények kihalásával az őket beporzó méhfajok száma is csökkenhet.

A leginkább veszélyeztetett állatfajok azonosítására végzett vizsgálatot a Matthias Schleuning, a frankfurti Senckenberg Biodiverzitás- és Klímakutató Központ munkatársa vezette kutatócsoport.

A tanulmány szerint a növények könnyebben megbirkóznak állati partnereik eltûnésével, mint a rovarok növényi partnereik kihalásával. A rovaroknál különösen azokat a fajokat veszélyezteti a klímaváltozás, amelyek meghatározott növényfajokra specializálódnak.

A Nature Communications tudományos lapban megjelent tanulmányban a tudósok modellezték, hogyan reagálna több mint 700 európai állat- és növényfaj a jövõbeli klímaváltozásra. Ehhez 300 növényfajt, az ezeket beporzó rovarokat, valamint 13 európai régió 51 madárfaját kutatták. Elsõ alkalommal kombinálták a modelleket a növények és állati beporzóik, valamint magjaik szétszórói közötti interakciók adataival.

Chelostoma rapunculi

A kõmûves méhek (Osmia) nemébe tartozó Chelostoma rapunculi méhfajnak például kétszeres az esélye, hogy kihaljon a klímaváltozás miatt. Egyrészt nagyon speciális éghajlati körülményekre van szüksége, így a hõmérséklet emelkedése komoly veszély számára. Másrészt a kereklevelû harangvirág a fõ tápláléka, melyre a klímaváltozás szintén nagyon negatív hatással van. A növény nélkül a méhfajnak sincs jövõje.

A dominóhatás elsõsorban a Chelostoma rapunculihoz hasonlóan olyan állatfajokra veszélyes, amelyek csak kis számú növényfajra specializálódnak, mivel ezek sokkal érzékenyebbek a klímaváltozásra. Eme fajok úgy menekülhetnek meg sorsuktól, ha más növényi partnerekkel is interakcióba lépnek.

kereklevelû harangvirág (Campanula rotundifolia)

Ezzel szemben a növényeket kevésbé érinti érzékenyen állati beporzóik eltûnése. “A kereklevelû harangvirágot például több különbözõ beporzó látogatja, így vélhetõen nem érinti különösebben érzékenyen egyikük eltûnése” – fejtette ki a Phys.org portálnak Jochen Fründ, a Freiburgi Egyetem tudósa.

“Kutatásunk szerint a klímaváltozás nemcsak közvetlen veszélyt jelent számtalan állatfajra, de közvetett hatásai is jelentõsek. Így a klímaváltozásnak sokkal több negatív hatása lehet a biodiverzitásra, mint azt eddig feltételeztük. Az állatok és növények közötti kapcsolatok megismerése így nagyon fontos a lehetséges hatások becslése szempontjából” – fejtette ki Schleuning.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés