Fenntarthatóság

Innováció

Egyre több víz fogy és egyre nagyobb lesz a szennyezés

A klímaváltozás hatásait 80%-ban a vízellátás, vízhiány problematikáján keresztül érzi az emberiség.

Az emberiség a Föld egy évre elegendõ erõforrásainak mintegy 1,7-szeresét használja fel évente, jóval többet annál, mint amennyit a bolygó reprodukálni tud – figyelmeztetett a köztársasági elnök a klímaváltozásról tartott elõadásában a Nyíregyházi Egyetemen pénteken.


Áder János: Egyre több víz fogy és egyre nagyobb lesz a szennyezés – fotó: Balázs Attila (MTI)

Áder János emlékeztetett, 65 évvel ezelõttig csak annyi erõforrást használt az emberiség, amennyit a Föld természetes körülmények között pótolni tudott. – – Az 1950-es évekig gyakorlatilag a természet "kamataiból" élt, az utóbbi hat évtizedben azonban már az "alaptõkét" fogyasztja az ember, "így nem nehéz belátni, mi lesz akkor, ha ezeken a szokásainkon nem változtatunk" – tette hozzá.

Az egyetemen az államfõ arról beszélt, az energiafogyasztás növekedése háromszorosan haladja meg az amúgy is drámai mértékû népességnövekedést, a vízfelhasználás pedig kétszer olyan gyorsan nõ, mint az emberiség lélekszáma.

– A vízfelhasználás gyors növekedése ellenére nem lehet annyi édesvizet elõállítani, amennyi megfelelõ módon biztosítaná a népesség ellátását, illetve a mezõgazdasági és az ipari igényeket is ki tudná elégíteni – fogalmazott.

Az egyik nagy problémának nevezte a népességrobbanást, az emiatt erõsödõ urbanizációt, amely egyre növeli az energiafelhasználást.

– A mostani 7,5 milliárdos népesség 2050-re már a 9 milliárdot is elérheti, amely nagyon megterheli majd a Föld eltartó képességét – fûzte hozzá.

– A klímaváltozás hatásait 80%-ban a vízellátás, vízhiány problematikáján keresztül érzi az emberiség, a felmelegedéssel olyan változások indulnak el, amelyek teljesen megváltoztatják a Föld hidrológiai ciklusát – jelentette ki az államfõ. Hozzátette, az egyenlõtlenebb csapadékeloszlás, az egyre gyakoribb aszályok és özönvizek váltakozása miatt a szemünk elõtt bontakozik ki az egyszerre a kevés, a sok és a szennyezett víz "drámája" is.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés