Fenntarthatóság

Innováció

Fej fej mellett a harcsa és a paduc – visszaszámlálás indul!

A Magyar Haltani Társaság által 2010-ben elindított „év hala” választáson – a korábbi évekhez hasonlóan – ismét három faj közül választhatnak a társaság honlapjának látogatói.

A közönségszavazás toronymagas győztese (58%) 2016-ban a hazánkban őshonos compó volt. Idén az internetes szavazás alapján a harcsa vagy paduc között dőlhet el a verseny. A harmadik jelölt, a halványfoltú küllő egyelőre eléggé le van maradva.

A jelölés indokai:

PADUC (Chondrostoma nasus): Ennek az áramvonalas testű, szép piros úszókkal ékes halfajnak jellegzetessége az alsó állású, haránt irányú hasíték formájú szájnyílás, s a szarulemezzel borított ajkak, amelyek közül az alsó véső alakú, kiválóan alkalmas a víz alatti köveket, szikladarabokat borító moszatbevonat lelegelésére. A nagyobb vízfolyások hegylábi, dombvidéki szakaszán, a róla elnevezett paduczónában tömegesen fordul elő, de kisebb számban megtalálható a folyók alsóbb szakaszán is, az oxigénben gazdag áramlásos szakaszokon. Kiváló sporthal, a sporthorgászok kedvelt zsákmánya. Állományát a vízszennyezés és a vízügyi beavatkozások veszélyeztetik.

HALVÁNYFOLTÚ KÜLLő (Romanogobio vladykovi): Ez az apró termetű, 10-12 cm maximális hosszúságot elérő fenéklakó halacska csak a Duna vízrendszerében fordul elő, tehát endemikus halfajunk, ezért védelmet érdemel. Alsó állású szája szögletében egy-egy bajuszszál található. Oldalán kékes foltsor húzódik, de úszói csak kevéssé foltosak. Gyakori halfaj, a kisebb-nagyobb folyóvizek lassú folyású szakaszait kedveli, de állóvízi populációi is ismeretesek. Számos nagyobb méretű halunk étlapján szerepel, apró termete miatt viszont emberi fogyasztásra nem kerül, bár húsa ízletes.

HARCSA (Silurus glanis): Csupasz testű, barnán vagy szürkén márványozott halfaj. Szemei aprók, felső állkapcsán két hosszú, az alsón négy rövidebb bajuszszálat visel. Szája hatalmasra tátható, állkapcsain sűrű kefefogazat segíti a zsákmány megragadását. Hátúszója nagyon rövid, farokalatti úszója viszont rendkívül hosszú. A hazai halfauna legnagyobbra növő tagja, hossza a 2 métert, tömege a 100 kilogrammot is meghaladhatja, így nem csoda, ha zsákmányul ejtése minden sporthorgász vágyálma. A nagyobb folyók és tavak lakója, különösen a változatos, jó búvóhelyeket kínáló szakaszokat kedveli. Jól viseli a felmelegedést és a viszonylagos oxigénhiányt, így ellenállhat a klímaváltozás várható hatásainak.

Szavazni 2016. december 31-ig lehet a Magyar Haltani Társaság honlapján.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés