Fenntarthatóság

Innováció

Jók a kilátások a gomba rezisztens banán termesztésére

A kutatók áttörést értek el a fenntartható banántermesztés felé vezető úton.

A Wageningeni Egyetem augusztusban közzétette, hogy egy kutatókból álló nemzetközi konzorcium megfejtette a fekete sigatoka betegségért (Mycosphaerella fijiensis Morelet) felelős gomba DNS-ét, mely a levegőben terjed, és az egész világon jelen van. A kutatóintézet szerint ez a lépés képezi a gomba rezisztens növények nemesítésének alapját.

A megfelelő anyagi forrásokkal rendelkező gazdálkodók jelenleg növényvédőszereket használnak a betegség megelőzésére. Ezeknek az anyagoknak a hatékonysága ugyanakkor gyorsan csökken, így a hagyományos ültetvényeken a gyakorlatban évente több mint 50 permetezéssel lehet számolni. A betegség ugyanakkor rendszeresen nagy termésveszteségeket okoz, főleg azzal, hogy a gyümölcs minőségére is hatással van, korai éréshez vezet.

Fotó: MTI

A világszerte leggyakrabban termesztett banánfajta – a Cavendish -, különösen érzékeny a kórokozó gomba fertőzésére. A DNS megfejtése következtében az egyetem becslései szerint a jövőben hatékonyabb, és a környezetre kevésbé káros növényvédőszereket tudnak előállítani. A kutatás emellett abban is segít, hogy jobban megértsük a vadon élő banánnövények védekezési mechanizmusát a gombával szemben. Ezek receptorok segítségével ismerik fel a gombát, majd tokot képeznek körülötte, hogy megakadályozzák a további fertőzést.  

agrotrend.hu / proplanta.de

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook