Fenntarthatóság

Innováció

Olívabogyókból is lehet üzemanyag?

Bioetanol üzemanyagot készítettek olívahulladékból izraeli kutatók.

Izraeli kutatók új technológiát dolgoztak ki, amellyel járművek üzemanyagaként használható bioetanollá alakítják át az olívabogyók feldolgozásakor keletkező hulladékot – írta a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet.


A bioetanol felhasználása csökkentheti a függést a hagyományos fosszilis üzemanyagoktól – fotó: Pixabay

Az olívaolaj préselésekor az olívabogyók súlyának mindössze ötödéből lesz olaj, négyötöde eddig veszendőbe ment, és még elhelyezése is nehézségekbe ütközött:

megtisztítása után általában a földeken szórták szét ezt a szerves hulladékot

A nagyvilágban évente mintegy 1 millió tonna efféle melléktermék keletkezik, Izraelben mintegy 30 ezer tonna. Elégetése környezetszennyező füstöt okoz, természetes trágyaként való alkalmazása viszont rengeteg gonddal jár, mert ehhez komplikált és drága eljárásokkal kell előkészíteni.

A Haifai Egyetem és a Tel Háj főiskola kutatói az izraeli környezetvédelmi minisztérium anyagi segítségével olyan új eljárást dolgoztak ki a hulladék újrafeldolgozására,

amelyet akár kis mennyiségben, a földeken is használhatnak majd a mezőgazdászok

Rengeteg motor képes elégetni az etanolt, még egy átlagos benzinüzemű motor üzemanyaga is tartalmazhatja 10%-ban ezt a folyadékot.

A bioüzemanyagok, köztük a bioetanol felhasználása csökkentheti a függést a hagyományos fosszilis üzemanyagoktól, amelyek tartalékai folyamatosan fogynak, és amelyek elégésekor az üvegházhatású gázok kerülnek a levegőbe.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés