Fenntarthatóság

Innováció

Ritka ludak tűntek fel a Fertő melletti sokaságban

A különös szépségű apácaludak ritkán tűnnek fel a kontinens belső területein. Pár napja azonban a Fertő tónál sikerült videót készíteni hét példányról. A faj nemcsak szépsége miatt érdemel figyelmet, de számos meglepő érdekesség is kapcsolódik hozzá.

Az apácalúd (Branta leucopsis) elnevezését jellegzetes fekete-fehér tollazatáról kapta. A faj az Atlanti-óceán és a Jeges-tenger északi vizeinél él, telelőterülete a Watt-tengernél van. Európa belső területein csak ritkán tűnik fel, más vadlúdfajok csapataiba vegyülve.

Az apácalúdról a középkorban úgy tartották, hogy a fán terem. A ma már meglehetősen furcsának tűnő elmélet hátterében az áll, hogy akkoriban nem tudtak még semmit a madárvonulásról. Így amikor az apácalúd és más fajok elvonultak telelőhelyeikre, az emberek megpróbáltak valamiféle magyarázatot találni arra, hogy miért csak az év egy részében látják őket.

Fotó: wikimedia

A középkor egyik elterjedt elképzelése volt, hogy létezik egy növény, a madarat termő fa, amelynek termése vízbe hullva lúddá, kacsává vagy más vízimadárrá változik. Később ennek a teóriának egy másik változata is elterjedt, miszerint az apácaludak az év egy részét tengerimakk-formában töltik, a faj angol neve is erre utal, barnacle goose („tengerimakk-lúd”). A temgerimakkok a rákok egy családja, és épp ezért, régen az apácaludat böjt idején is fogyasztották.

Az apácaludak messzi északon, a tundra köves, sziklás talaján, kolóniákban fészkelnek. A pelyhes fiókáknak olykor nincs könnyű dolga az első vízreszállásnál, mert van, amikor több mint száz méteres ugrással tudják csak elérni a tengert. 

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook