Fenntarthatóság

Innováció

Szépen gyűjtik a méhek a mézet

Javában tart megyénkben is a napraforgó virágzása, ami egybeesik a mézgyűjtéssel is. A méhészek szerint az idén nincs méhpusztulás, legalábbis megyénkben, és a gyűjtés is jó ütemben zajlik. A nagy meleg és a szárazság miatt azonban jóval rövidebb lesz a napraforgószezon.

Már harmadik hete, hogy virágzik a napraforgó és a méhészek is kitelepültek egy-egy nagyobb tábla mellé, miután egyeztettek az adott terület gazdájával. Két évvel ezelőtt, a napraforgó-virágzás idején a méhészek elveszítették a méhállományuk harminc százalékát, ez Tolna megyében is jellemző volt, így idén fenntartásokkal kezdték el a gyűjtést – írja a teol.hu.

fotó: pixabay.com

Szabó József szekszárdi méhész elmondta, az idén a napraforgó az első olyan növény, melyről a méhek folyamatosan hordani tudnak. Csapadékot egy hete kapott Szekszárd környéke, ami segített a mézelésnél. A nagy hőség és szárazság miatt azonban gyorsan le fog nyílni a növény. Méhpusztulásról szerencsére nem hallani, úgy látszik, a megyei gazdák nem használtak olyan csávázó- és növényvédő szert, amely ártana a szorgos kis rovaroknak. Az interneten keresztül azonban nagyobb méhpusztulásokról szóló hírek keringenek az ország más vidékeiről.

Szabó József szerint összességében átlagosnál gyengébben sikerült eddig az év, kevés volt az akác, hársból nem lehetett pergetni, mert érdemleges mennyiséget nem hordtak össze a méhek. Úgy tűnik, egyedül a napraforgó hozta a formáját. A szekszárdi méhész elmondta, ő másodállásban végzi ezt a tevékenységet, így nem vándorol a méheivel.

Nagyernyei Attila, a megyei méhészegyesület elnöke szerint a napraforgó rekorddal kecsegtet, ez az egyetlen jó dolog, mely a méhészekkel történt az idén. Az akác kaptáranként tíz kiló alatti mennyiséget hozott, a hárs nullát. A napraforgó gyűjtése azoknál a méhészeteknél kiváló, ahol a méhcsaládok jó állapotban voltak. Aki vállalja a költözést a méheivel, az még egy darabig gyűjthet, hiszen tavasszal elhúzódó volt a vetés az időjárás miatt, így vannak földterületek, ahol még csak most virágzik a növény.

Ugyanakkor a nagy szárazság miatt kiégett a fű, a vadvirágos mezők, így július végére, amikorra levirágzik a napraforgó, nincs mit gyűjteniük a méheknek. Ebből adódik, hogy korán el kell kezdeni etetni őket és az atka elleni védekezést is meg kell kezdeni.

A méz ára is elindult felfelé, a hordós akácméz kilójáért 2500 forintot fizetnek már most a felvásárlók, a piaci, kilós kiszerelésűért pedig 3000 forintot kérnek a méhészek.

fotó: MTI

A két évvel ezelőtti méhpusztulást követően nagyon sok mintát gyűjtött a méhészeti egyesület, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai, de egyértelmű eredményt arról, hogy mi okozta a bajt, sajnos nem tudtak kimutatni. Hazánkban már tilos a neonikotinoid hatóanyag-tartalmú növényvédő szerek használata, bár ennek ellenére még hallani kisebb-nagyobb méhpusztulásokról.

A Nébih létrehozta a 06-80/263-244-es zöldszámot, amelyen a méhészek bejelenthetik az általuk tapasztalt méhelhullásokat. A hívás azonban csak egy visszajelzés, de nem helyettesíti a méh­mérgezések esetén szükséges hatósági eljárásokat. A hatósági állatorvosnak az elpusztult méhekből, míg a növényvédelmi felügyelőnek a növényzetből kell mintát gyűjtenie.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés