Fenntarthatóság

Innováció

Tilos, de a vészhelyzet miatt mégis szabad égetni

Megérkezett a lombhullató ősz. Ilyenkor az avar összegyűjtése, a fák metszése idején sok szerves hulladék keletkezik vidéki portákon. Nagy a bizonytalanság abban, hogy szabad-e a kerti hulladékot elégetni, hiszen azt egy országos szabályozás betiltotta, ám a veszélyhelyzet miatt a rendelkezés mégsem lépett életbe.

Az égetésről megoszlanak a vélemények, mert van aki szereti elégetni a kerti nyesedéket, mást viszont zavar a füst, tapasztalta Fülöp László jegyző.
– Korábban az önkormányzatok helyi rendelettel szabályozhatták az égetést – magyarázta az igali jegyző. – Az országos tiltás a rendkívüli helyzet miatt mégsem lépett életbe, így azokon a településeken, ahol nem helyezték hatályon kívül a helyi rendeleteket, még él a régi szabályozás – írta cikkében a Somogy megyei hírportál.

A környéken hétfőn, szerdán, szombaton lehetett növényi hulladékot égetni, kivéve a nyári hónapokat. Aki regisztrál, annak a nyesedéket el is szállítja a hulladékgyűjtő szolgálat belterületen, de sok a külterületi zártkert. A jegyzőnek hivatalosan nem tettek panaszos bejelentést égetés miatt, de a közösségi oldalakon gyakran fűznek megjegyzést a terjedő füsthöz.

Fotó: wikimedia

Amíg a kormány fenntartja a veszélyhelyzetet, lehet égetni a helyi szabályozás alapján, erősítette meg Horváth László, simonfai jegyző. Heti egy-két napot tartottak fenn égetésre a vidéki önkormányzatok. Most érkeznek kérdések a jegyzőhöz, hogy lehet-e tüzelni. A szabálytalan égetés miatt a katasztrófavédelem büntet.

Ma már nem olyan elterjedt vidéken az égetés, mint hajdan, tartja Szakály László, Somogyszil polgármestere. A lehullott faleveleket egyre többen komposztálják, bár a gazt néhol felperzselik. Vésén is érvényes még a helyi rendelet, melynek alapján hétköznap délután 16 óráig lehet égetni. Bertók László polgármester szerint náluk az a közvélekedés, hogy az országos tiltás nehezen lesz megvalósítható. Más a balatoni üdülőterület, ahol kis mennyiségű zöldhulladékot kell kezelni, és más a helyzet falun, ahol félhektáros kertek is vannak, és négy-öt köbméter nyesedék is összegyűlhet.

 Akár hárommillió forint is lehet a bírság

2021. január elsejével léptették volna életbe az országos tiltást, melynek célja a levegő minőségének javítása és az egészségvédelem volt, ugyanis a levegő nem megfelelő minősége miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen. Ha valaki szabálytalanul éget belterületen, a bírság mellet a tűzoltók kiszállásának díját is állnia kell. Külterületen irányított égetést, tarlóégetést lehet megvalósítani, de egyszerre legfeljebb 10 hektáron, és azt 5 nappal korábban be kell jelenteni a katasztrófavédelemnek. Be kell tartani az ide vonatkozó biztonsági előírásokat. Aki ezek ellen vét, az az okozott kár megfizetésén túl tűzvédelmi bírsággal sújtható, amelynek összege 20 ezertől hárommillió forintig is terjedhet.

agrotrend.hu / Sonline

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés