Fenntarthatóság

Innováció

Több tízmilliárdos természetvédelem Somogyban

Bővülnek és megújulnak a belső-somogyi vizes élőhelyek. Csaknem 175 millió forintot költenek a homokvidék természetvédelmi oltalom alatt álló három területére.

Hatvanmilliárd forint környezetvédelemre

A Marcaliban tartott sajtótájékoztatón V. Németh Zsolt, a környezetügyért is felelős államtitkár elmondta: több mint 60 milliárd forintot fordítanak közvetlenül természetvédelemre a jelenlegi programozási időszakban. A fejlesztések kiemelt területei az élőhelyek rehabilitálása, azok kezeléséhez szüksége infrastruktúra kialakítása, a természetvédelmi őrszolgálat megújítása, a monitorozás és az értékek bemutatása. – számol be a sonline.hu.

Móring József Attila, Somogy megyei fejlesztésekért felelős miniszteri biztos azt emelte ki, hogy a fejlesztések olyan természeti értékeket őriznek meg, melyek beavatkozás nélkül eredeti formájukban nem maradnának meg.

Foto: Mapio.net

őshonos halfajokat telepítenek

A múlt századi vízszabályozások miatt a belső-somogyi területeken a talajvíz csökkent, a levágott mederszakaszok, lápok kiszáradtak és a patakokat kísérő erdőállományok környezeti feltételei is jelentősen romlottak. A területen élő védett fajok, mint a vidra, mocsári teknős, rétisas szaporodó-, élő- és táplálkozóhelye veszélybe került.

A beruházást ismertetve Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója elmondta: a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzetben és környezetében bővül a jellegzetes vizes élőhelyek kiterjedése, biztosítva ezzel az élőhelyekhez kötődő fajok megtelepedési feltételeit is. A Gyótai-tórendszeren, valamint a Csombárdi-rét területén található tónál rekonstruálják a meglévő műtárgyakat is, hogy lassítsák a vízáramlást. A Csombárdi-rét esetében kétéltűek és halak számára új szaporodó helyeket alakítanak ki. A helyi védettségű Újvárfalvi réten a talajvízszint emelése és a veszélyeztetett zergeboglár populáció megtartása érdekében építenek új műtárgyakat. A halállomány összetételének javításához őshonos halfajokat telepítenek és beszerzik az élőhelykezeléshez szükséges eszközöket is. A fejlesztésnek kiemelt része a bemutatás feltételeinek javítása is, mivel rendszeres túrákat szerveznek a természetvédelmi területen.

Látogatóközpont épül a Kis-Balatonnál

Csaknem egymilliárd forintból, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság eddigi legnagyobb beruházásaként épül látogatóközpont a Kis-Balatonnál, Fenékpusztán. 76-os főút mentén, Keszthely és Sármellék között, 250 méterre a főúttól olyan épület készül, amelyben az interaktív kiállításon kívül mozi és előadóterem is lesz. A megújuló energiaforrásokkal működtetett, zöldtetős, hidat formázó létesítményhez kapcsolódóan vízi és szárazföldi tanösvény, játszótér is készül, illetve felújítják Fekete István emlékhelyét és a Matula-kunyhót.

agrotrend.hu / sonline.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés