Innováció

Precíziós gazdálkodás

A hét témája: ezek az aktualitások a precíziós gazdálkodásban

A precíziós gazdálkodásé a jövő – hallhatjuk egyre többször, ahogy azt is, hogy hazánkban is elkezdődött az a mezőgazdasági paradigmaváltás, amelynek során egyre többen kezdenek érdeklődni az innovatív módszerek, gépek és szolgáltatások iránt. Három partnerünket kérdeztük: milyen újdonságaik vannak a precíziós gazdálkodás területén?


fotó: pixabay

Timac AGRO: Hol tart Magyarország a precíziós gazdálkodásban?

A precíziós gazdálkodás célja, hogy a heterogén környezeti feltételek mellett is, a heterogenitáshoz alkalmazkodó differenciáltsággal és precizitással gazdálkodjunk. Ezen kívül:
– a hozam növelése,
– a költség optimalizálása,
– az eredmény stabilitásának növelése,
– a talaj, valamint a termesztés céljának megfelelően az állomány homogenizálása,
– illetve a termesztés fenntarthatóságának növelése érdekében.

Míg a legtöbb gazda a táblák közötti differenciálást sem alkalmazza a gyakorlatban, addig a táblán belüli differenciált gazdálkodás, azaz a precíziós gazdálkodás, iránt egyre nagyobb az érdeklődés, sőt egy szűk gazdálkodói kör már használja a módszert. Összességében elmondható, hogy az eszköz oldalon a gépesítési és térinformatikai lehetőségek sokkal előrébb járnak, mint maga a lehetőség alkalmazása. Ennek oka a szolgáltatói oldal szinte teljes hiánya. Egyelőre inkább csak beszélnek róla, de egyértelmű válaszokat és segítséget kevesen adnak. Ez az oka annak is, hogy a vártnál sokkal több helyen bukkannak fel különböző precíziós munkavégzésre is alkalmas eszközök, de precíziós használat nélkül. Azaz a gazda a fejlődés reményében a hagyományos, például műtrágyaszóró, helyett megvette a jóval drágább mérleges, differenciált szórásra is alkalmas gépet, de senki nem segít a precíziós használatban.

Sok a szakmai tévedés is, melyek közül a legáltalánosabb, hogy a precíziós gazdálkodás alapja egy hozammérős kombájn, mert azt gondolják a hozamtérkép az alapja a differenciált tápanyag-gazdálkodási vagy akár a differenciált vetéstervnek. Ez nem így van! Sajnos megtörtént eset, hogy a hozamtérkép alapján egy korábbi vízborítottság, vagy vadkár miatt gyenge, illetve kipusztult táblafoltra nem terveztek műtrágyaellátást és vetést, ami jelentős terméskiesést eredményezett a gazdának. A hozam mérése az eredmények pontosabb ellenőrizhetősége miatt fontos, de nem előfeltétele és alapja a tervezésnek.

Mind a tápanyagellátás, mind a tőszám meghatározás elsődleges alapja a talaj részletes ismerete, tehát a tervek elkészítéséhez mindenképpen szükséges egy, a hagyományos 5 ha/minta talajmintázási módszernél sűrűbb mintázás és analízis. A talajtényező szerepét akkor sem hagyhatjuk ki a tervezésből ha NDVI alapján történő differenciált nitrogénkijuttatást tervezünk, hiszen az index nem tartalmazza a talaj lehetőségeit, kizárólag a növény pillanatnyi kondícióját mutatja. Könnyen előfordul, hogy az agronómia és a talaj ismerete nélkül többlet nitrogéndózist tervezünk olyan foltra, ahol elegendő felvehető nitrogén van a talajban csak a növény nem képes felvenni a kedvezőtlen időjárás miatt. Ez esetben az adott szituációban kidobjuk a pénzt, rosszabb esetben akár kárt is okozunk az állománynak.

A Timac AGRO 2015-ben 3 féle precíziós tápanyag-gazdálkodási szolgáltatást vezetett be Magyarországon a 2014-ben indított YIELD SERVICE program keretében.

A YIELD SERVICE precíziós talajkondicionáló program elsősorban a savanyú talajok javítását és egyúttal homogenizálását tűzte ki célul. De amerikai kutatókkal és szolgáltatókkal kidolgozás alatt vannak további lehetőségek, melyekkel a megszerzett talajadatok alapján nem csak differenciált talajkondicionáló kijuttatási térképet, hanem a vetni kívánt kukorica hibrid tulajdonságok ismeretében differenciált vetéstervet is készítünk.

A YIELD SERVICE precíziós tápanyag-gazdálkodási program a hagyományos talajmintavételen alapuló tápanyag-gazdálkodási terv és technológiai tervkészítéshez hasonló, de a mintavételezés sűrítéséből eredendően sokkal részletezőbb. Több éves adatok elemzése alapján mintavételi zónákat határozunk meg és ezek alapján történik a hagyományosnál csaknem 2-szer sűrűbb talajmintázás. A kapott eredmény alkalmas a talaj foltszerűségének figyelembevételére és ennek megfelelően külön kezelési egységként értelmezzük és tervezzük a hasonló adottságú foltok tápanyagellátását, melynek alapján elkészítjük a gazdák számára használható differenciált kijuttatási tervet. A precíziós tápanyag-gazdálkodás eredményeképp jelentősen növeljük a kijuttatott tápanyagok és a ráfordítás hatékonyságát és ezzel együtt a hozamot.

A YIELD SERVICE precíziós nitrogén menedzsment programmal a kalászosok differenciált nitrogénellátását, illetve kondicionálását tervezzük meg méréseink alapján. A precíziós tápanyag-gazdálkodáshoz alkalmazottakkal hasonlóan, itt is felmérjük a hasonló nitrogénszolgáltató képességű foltokat és ez alapján tervezzük meg az első kijuttatás dózisát és differenciáltságát. A további kijuttatás alkalmával az első kezelést tovább finomítjuk a növényállomány eltérő kondíciójának függvényében. Ennek feltérképezésére NDVI felmérést készítünk drónos hordozó segítségével. A nitrogéntervben nem csak egy differenciált kijuttatási tervet készítünk a gazda által bemondott nitrogéndózisra, hanem mérés és számítás alapján mi határozzuk meg a hozamtervhez szükséges optimális nitrogénmennyiséget is. Ennek a programnak a célja a hozam lehetséges emelése mellett elsődlegesen a fejlettség és a minőség homogenizálása.

A szolgáltatások keretében először szakmai tájékoztatást adunk a precíziós technológia céljáról, hasznáról és feltételeiről, hiszen azt is meg kell említeni, hogy nem minden üzemméretben, illetve táblaméretnél javasolt a módszer alkalmazása és bár nem jár akkora beruházással amekkorát sokan feltételeznek mégis vannak bizonyos eszközfeltételei. A tájékoztatást követően elvégezzük a méréseket, melyek alapján jellemezzük a táblákat. A problémákról és előnyökről leíró diagnózist készítünk, amire kidolgozott technológiai javaslat teljes mértékben támaszkodik. A javaslat elfogadása után térinformatikai módszerekkel elkészítjük a gazdálkodó eszközeivel kompatibilis kijuttatási programot.

Ne féljen belevágni, a Timac AGRO szakemberei minden információt és segítséget megadnak a fejlődést biztosító módszer valóban eredményes alkalmazásához!
További információ: www.timacagro.hu

 

Agromatic Kft.: új RTK korrekciós szolgáltatások

A pontos eredmények eléréshez nem elegendő a sima GPS vagy GLONASS jelek használata. Minden gazdálkodó úgynevezett korrekciós szolgáltatásokat kell, hogy használjon a megfelelő pontosság eléréshez. Igen elterjedt az EGNOS korrekció, mely bár ingyenes, de például nem tartalmazza a GLONASS holdak adatait. Ha pontosabb jobb korrekciót akarunk, akkor a kedvező árú Trimble RTX szolgáltatások műholdon keresztül, tehát modem nélkül nyújtanak nekünk adatot a pontosabb munkavégzéshez.

A másik ma már igencsak kedvelt és ismert korrekció típus az RTK. Magyarországon egyedülálló módon jött létre a közösségi RTK szolgáltatás. Bázisállomásokkal rendelkező gazdálkodók és az Agromatic Kft. fogott össze, hogy egy alacsony üzemeltetési költségű RTK megoldást kínáljon. Mi, a hálózat üzemeltetői nem arra vagyunk büszkék, hogy hány állomással fedtük el az országot, hanem arra, hogy az ügyfelek (akik ez használják) elégedettek a szolgáltatással és annak a díjával is.

A felhasználók mind a GPS, mind a GLONASS holdak adatai alapján automatikusan a legközelebb álló bázisállomásról kapják meg az RTK korrekciót mobilinterneten keresztül, melyre dupla SIM kártyás modemekkel csatlakoznak. Viszont RTK szolgáltatásban is létezik egy úgynevezett csúcskategória, ez a hálózati RTK szolgáltatás. 2015 végéig Magyarországon egyedül a FÖMI GNSSnet.hu tudta ezt. Hálózati RTK abban jobb minden másnál, hogy egy-egy bázisállomás kiesése esetén se romlik az RTK korrekció minősége. Ez a kiesés nem feltétlen kell, hogy előforduljon, de előfordulhat. és akkor a bázisállomásról dolgozó gépek minőségi romlást tapasztalhatnak az RTK korrekcióban.

2016 januártól viszont elindult Magyarországon még egy hálózati RTK szolgáltatás: az AGRO VRS hálózati RTK korrekció. A szolgáltatás mögött a Trimble Positioning Services egész Európát lefedő korrekciós szolgáltatása áll. Ez a szolgáltatás azoknak ajánlott, akik a legkorszerűbb technikát akarják maguk mögött tudni kedvező áron.
További információ: www.agromatic.hu

 

Agrárin Kft.: a szezon újdonsága az  iMeteoPRO szolgáltatás

Az Agrárin Kft. immár a 21-edik éve a speciális agrárelektronika éllovasaként igyekszik a precíziós gazdálkodásban is újat nyújtani. Speciális termékünk az iMETOS agrometeorológiai állomás. Az idei évben a Magyarországon standardnak mondható mérőállomás mellett olyan kiegészítésekkel is szolgál, mely alkalmas a nagyobb szántóföldi tábákon, vagy heterogénebb ültetvények esetén a kábel nélküli szenzorkihelyezésre.

Öntözés, talajnedvességmérés, vagy csak szimplán csapadékmérés esetén is nagyon hasznos dolog, ha több helyen is lehetséges a mérés egy táblán belül. Ezzel megvalósul a táblán/ültetvényen belüli kábelmentes precíz mérés, ráadásul sokkal költséghatékonyabban, mint eddig.

Az idei szezon újdonsága az iMeteoPRO szolgáltatás, mely segítségével akár 399 Ft+Áfa áron naponta saját mérőállomása, időjárás előrejelzése és növényvédelmi előrejelzése lehet a gazdálkodónak. A rendszer egy, a gazdálkodó saját mérőhelyén felállított készüléket tartalmaz és a weben (számítógépen, telefonon, tableten) elérhető mérés és előrejelzés csomagot. A szolgáltatás újdonsága az időjárás előrejelzéssel kombinált növényvédelmi előrejelzés ráadásul nagyon kedvező áron.
További információ: www.imeteopro.hu

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés