Innováció

Precíziós gazdálkodás

A hét témája: precíziós gazdálkodás – tényleg le vagyunk maradva?

Hazánk kissé le van maradva a precíziós gazdálkodás területén a nyugati országokhoz képest – olvashattuk pár éve több szakmai cikkben is. A szektor azonban egyre jobban erősödik a folyamatos fejlesztéseknek és új technológiáknak köszönhetően, így kíváncsian tettük fel a kérdést három cég képviselőjének: hogyan látják Magyarországon a precíziós gazdálkodás helyzetét és jövőjét?


fotó: 123rf

 
Siflis André (Agricon Hungary Precision Farming Kft.): Gyorsan utolérhetjük a nyugati országokat
 
"Az utóbbi évben robbanásszerűen fejlődést tapasztalhattunk Magyarországon a precíziós gazdálkodás területén, így az a bizonyos lemaradás a nyugati országokhoz képest véleményem szerint 2-3 év alatt behozható. 

Gyakorlatilag a piaci kínálat terjedése nyitotta meg a kapukat: nagyon sok új cég fordult a precíziós gazdálkodás irányába nemcsak az automatizálás, hanem például a tápanyag-utánpótlás szegmensében is. Emellett több olyan cég is aktív maradt, akik már évek óta irányadónak számítanak a magyar precíziós gazdálkodásban. 
 
Az Agricon Hungary Precision Kft.-nél a precíziós talajfelmérés, talajszkennelés külön területet képvisel. Nálunk abszolút érzékelhető a gazdák nyitása a talajspecifikus tápanyag-utánpótlás iránt. Leginkább a nagy cégek keresnek minket, hiszen nagyobb üzemméretnél kiemelten fontos, hogy optimálisan juttassák ki azt az input-mennyiséget, ami egy gazdaság rendelkezésére áll."
 
Az Agricon Hungary egy olyan szoftverfüggetlen programot is kínál, ami optimalizált termelést tesz lehetővé. A vizsgálati eredményekből kiindulva megadja, miből mennyit használjon fel hatóanyagban (P, K, Mg) a gazdálkodó az elkövetkezendő 3-4 évben annak függvényében, milyen állapotban van a talaj és az adott gazdaság vetésforgó ütem terve hány évre szól. Ez után már csak ő dönti el, hogy milyen típusú műtrágyát akar használni a célzott kijuttatáshoz., A másik program a növények nitrogén-utánpótlására helyezi a hangsúlyt: a szenzoros beavatkozással csak annyi nitrogént adagol a rendszer, amennyi valóban szükséges az adott vegetációban az adott növény fajtára az adott fejlődési stádiumban.

Dr. Láng Vince (AgriDron Kft.): Kisebb ráfordítással is indítható precíziós gazdálkodás!

"Tény, hogy az érdeklődés egyre nagyobb a precíziós gazdálkodás iránt, ezt az AgriDron Kft.-nél mi is tapasztaljuk. A valódi fejlődés ütemét talán az veti kissé vissza, hogy a piac egyelőre nagyon diverz: sokan nyújtanak sokféle megoldást, gépet, szolgáltatást, amelyek közt nehéz eligazodniuk a gazdáknak – néha nem tudják, hova nyúljanak. Valóban sokféle kiindulási lehetőség van, de azt látom, nagyobb pénzekről beszélnek a szolgáltatók, mint amekkora összegre valóban szükség van, egy öthektáros talajmintavétellel és egy helyspecifikus kiszórásra alkalmas műtrágyaszóróval – ami nem feltétlenül tartozik a legdrágábbak közé – már be lehet állítani precíziós gazdálkodást.

Nyilván egy automata kormánytest és a GPS vezérlés kell a traktorba, de ez most már egyre több gazdaságban megtalálható. Nem gondolom viszont, hogy mindenképpen szükséges egy hozamtérképezős kombájn, hiszen az adatokat más forrásból is elő lehet állítani. 

Összességében tehát a precíziós gazdálkodás elindításának nincs akkora beruházási költsége, mint ahogy az elsőre tűnik. Ezt próbáljuk mi is minél több helyen kommunikálni, hiszen sok helyen látjuk azt, hogy a vezérlés már megvan, a műtrágyaszóró az egyetlen, ami még kérdéses, de az adott gazda azért nem vett még mérleges műtrágyaszórót, mert úgy gondolta, mindenképpen szükséges a hozamtérképezős kombájn is – ez pedig ebben a formában nem igaz. 

Az AgriDron Kft.-nél azt hangsúlyozzuk, hogy egy jó talajmintavétel alapján be tudjuk állítani a zónákat és ha ezek megvannak, már mehet is a helyspecifikus differenciált kijuttatás."

Dr. Láng Vince elárulta, hogy a nemrég megjelent technológiai újdonságok tesztelése mellett mostanában az új műholdak adatelérési idejét vizsgálják, hogy milyen hatékonysággal tudják ezeket felhasználni a kijuttatás-tervezésben. Az idei évben kiemelt figyelmet fordítanak még a precíziós gyomirtás differenciálásának vizsgálatára és fejlesztésére.

 

Dr. Gyódi Péter (Smart Farming Kft.): Megvan minden technikai háttér, jöhet a következő szint

Most kezd igazán érdekes lenni a precíziós gazdálkodás a mezőgazdaságban dolgozók számára. Megvan ugyanis minden szükséges technikai háttér, megvannak az eszközök, amelyekkel lehet dolgozni ezen a vonalon, most keresik a továbblépés lehetőségét. 

"A gazdák már túlvannak azon, hogy csak a navigációs eszközöket, mint például az automata kormányzást használják, most már kezdenek az igazi precíziós gazdálkodás felé fordulni. Jöhetnek tehát a változó tőszámú vetéshez,  a helyspecifikus műtrágyaszóráshoz, és a precíziós talajmintavételhez használható szoftverek. 

Egyértelműen érzékelhető, hogy a klasszikus táblatörzskönyv és földkönyv mellett egyre inkább érdeklődnek a kifejezetten precíziós gazdálkodást támogató szoftverek, mint pl. a JD-Office iránt. Tény, hogy a fiatalabb gazdák fogékonyabbak a témában, de erős generációs szakadék nem érzékelhető, nem lehet éles határvonalat húzni érdeklődés szempontjából életkor alapján."

A cég fejlesztéseivel kapcsolatban az ügyvezető elmondta, hogy a Smart Farming Kft. életében a precíziós gazdálkodás már 10 éve nagybetűs téma. Szoftvereik minden fontosabb monitortípussal tudnak a kommunikálni, ez természetesen folyamatos munkát és fejlesztéseket igényel. A termékek közül mostanában igen élénk az érdeklődés a Talking Fields térképek iránt.

agrotrend.hu / b.babett

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés