Innováció

Precíziós gazdálkodás

DELFIN Díjat kapott egy precíziós agrár-startup

A Magyar Telekom 2008-ban alapította a DELFIN Díjat, melyet különböző kategóriákban évente ítél oda. Idén a díjazott innovatív megoldások között a Videokontroll volt az egyetlen agráriumból érkezett start-up. A zsűri különböző szakterületek kiválóságaiból állt és különböző szempontrendszer szerint is értékelt.

A DELFIN Díj (Díj egy ELkötelezett, Fenntartható, Innovatív Nemzedékért) olyan vállalkozások tevékenységének elismerésére szolgál, amelyek fenntartható fejlődés iránti elkötelezettsége kimagasló, tevékenységükhöz viszonyított fenntarthatósági teljesítménye példamutató. Az új technológiák, megközelítések, startup-ok, innovatív megoldások és a civil társadalom szinergiája eredményezheti a gazdaság megújulását és a fenntarthatóság elve szerinti fejlődését. A Díj odaítélésével a Magyar Telekom a fenntartható fejlődés gondolatának népszerűsítését szeretné elősegíteni, és az azért tett aktivitásokat kívánja elismerni – szerepel a pályázat kiírásában.

Az idén díjazott agrárfejlesztés, a szemestermény-szárítók biztonságos és minden korábbinál hatékonyabb működtetését teszi lehetővé. Segítségével megelőzhetőek a szárítótüzek, egészségesebb, kevesebb toxint tartalmazó élelmiszer és takarmány állítható elő, kisebb energiaköltség és a korábbihoz képest csökkenő környezeti terhelés, alacsonyabb a szén-dioxid-kibocsátás mellett.

– Szerettük volna tudni, hogy törekvéseinket, céljainkat és az erről folytatott kommunikációt, érti-e a nagyközönség, ezért jelentkeztünk a pályázatra. Nagyon örültünk a megtiszteltetésnek, meglepetés erejével hatott a hír, hogy a Videokontroll, a szemestermény-szárítók felügyeleti rendszere az innovációs kategória nyertese lett – mondta Speiser Ferenc ügyvezető. Az elsőgenerációs Videokontrollt a 80-as évek elején Speiser Ferenc fejlesztette a Debreceni Egyetemmel közösen. Az akkori technológiát fejlesztette tovább harminc évvel később már két fiával közösen, családi vállalkozásként.

A precíziós szárítás a fenntartható fejlődés három alappillérére támaszkodik. Szociális oldalról egészségesebb, kevesebb toxint tartalmazó takarmány és élelmiszer, amiből a kisebb raktározási veszteség okán több is hasznosul a korábbinál. Gazdasági oldalról kisebb energia költség mellett csökken a raktározási veszteség, több az értékesíthető termény. Ökológiai oldalról pedig csökken a környezeti terhelés, a korábbihoz képest csökkenő energia igény miatt kisebb a CO2 kibocsátás.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés