Technika

Újdonságok

űrfarmerek és asztronauta növénytermesztők?

A közelmúltban hallottam arról a kutatásról, ami az űrben zajlik. Egészen pontosan, növényeket próbálnak termeszteni az űrben egy kutatási projekt keretében. Itt viszont nem egy másik bolygó meghódításról van szó, hanem egy űrhajóról, ahol a kísérlet sikeren lezajlott, persze egyelőre csak kicsiben.

Az amerikai asztronauta Scott Kelly küldte el üzenetét az ISS nemzetközi űrállomásról, augusztusban, amelyben arról tudósít, hogy sikeresen működik a speciális körülményekre tervezett fóliasátor.

A szerkezet egy összehajtogatható termesztést segítő olyan eszköz, amelyben vörös, zöld és kék LED lámpák biztosítják a növények számára a fényt. A közeg egyszerűen csak víz, és az abba jutatott, vízben oldódó tápanyagoknak köszönhetően a növények képesek kifejlődni. A fotoszintézis feltételei így tehát adottak, amelyhez már csak vízre és termesztő közegre van ahhoz szükség, hogy a zöld növények megélhessenek. A kísérletben a magokat kis párnákra helyezik, amelyek alulról öntözhetőek és tápoldatozhatók, és fejlődő gyökerükkel képesek lesznek arra, hogy a számukra fontos tápanyagokat a vízből felszívják. Ezt a technológiát a Földön már több évtizede alkalmazzák, így azt csak adaptálni kellett a messzi-messzi körülményekre, persze figyelembe venni a súlytalanság okozta kihívásokat is. A növények gyökerei viszont az ember szerencséjére arra igyekeznek, ahol a nedvességet érzékelik, míg leveleik a fény felé törekednek. Ennek megfelelően helyezték el a kutatók a lámpákat és a nedvességet adó párnákat, ami sikeresnek bizonyult. A rendszert találóan Veggie-nek nevezeték el (Vegetable Produciton System). A kísérletben kipróbálták a saláta, a borsó, a retek és a mangold termesztését is. Ezek a növények mind maggal szaporíthatók, és nem okoz gondot termesztésüknél a viszonylag alacsony hőmérséklet sem.

Érdekes szempont, hogy az élelmiszertermelés lehetőségén túl, van a kutatásnak egy szociológiai vonulata is. Az amerikai kutatók nemcsak a növények termeszthetőségét vizsgálják ezzel a projekttel, hanem az az űrhajósok lelki világára gyakorolt hatást is. Ugyanis az élő növények jelenléte, azok gondozása, majd esetleges elfogyasztása minden bizonnyal jótékony hatással lesz, a külvilágtól, vagy pontosabban Földi világtól elzárt űrhajósok lelki világára.  

A növények űrhajón való termesztése nemcsak az asztronauták lelki világára lesz jótékony hatással, hanem az űrben zajló projekteket finanszírozók büdzséjére is. Amerikai írások szerint az ISS nemzetközi űrállomás élelmiszerekkel való ellátása éves szinten 10.000 amerikai dollárba kerül. Mindezek miatt, nem csoda, hogy az ilyen irányú kutatások már több éve, 2007 óta zajlanak.

A jelenlegi amerikai sikert már egy sikeres orosz projekt is megelőzte. Az oroszok más növényfajokkal kísérleteznek, a rizs, a paradicsom és a paprika termesztését tesztelik az űrállomáson. A fejlesztés azonban folytatódik, a NASA közleménye szerint 200.000 dollárral támogatná azokat a kutatókat, akik megpróbálnának az emberi székletből élelmiszert előállítani. A NASA terve első olvasatra nagyon meglepően hangzik. Ám jobban belegondolva az állati trágya, a növényeknek tápanyagként hasznosítható.

Az űrben zajló kutatások alapvetően nem az emberigés élelmezésében jelentenek mérföldkövet, ahogyan azt, a legtöbb, növénytermesztés kapcsán zajló kutatástól megszokhattuk. A növények űrben történő termesztése sokkal inkább technikai, technológiai kihívás, ami mindemellett olyan tudományos ágazatok és kutatók együttműködést kívánja meg, amiről néhány évvel ezelőtt még csak nem is álmodtunk. Az ehhez hasonló folyamatok, az egymástól teljesen eltérő tudományok összekapcsolódása valószínűleg néhány év múlva már-már természetes lesz.

 

Benedek Borbála

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés