Technika

Újdonságok

Új meteorológiai műholdak: élesebb szemek az égbolton

A meteorológusok egyre inkább a jövőbe tekintenek az időjárás előrejelzés terén. A műholdak adatai a hosszú távú klímamodellek számítására is felhasználhatók. Az Eumetsat hat milliárd eurót fektet be új meteorológiai műholdakba.

– Tíz évenként nyerünk egy előrejelzési napot. Ma 8-9 napra tudjuk előre jelezni az időjárást – mondta Hans- Joachim Koppert, a Német Meteorológiai Szolgálat (DWD) előrejelzési részlegének vezetője.

Fotó: EUMETSAT

Az időjárás előrejelzés pontossága tovább fokozható, melynek alapját a Darmstadtban székelő műholdakkal foglalkozó Eumetsat (Európai Meteorológiai Műholdhasznosítási Szervezet) milliárdokra rúgó tervei képezik: 2020-tól nagyobb teljesítményű meteorológiai műholdakat fognak pályára állítani, melyek a meteorológiai szolgálatot számos új adattal látják el.

Hans-Joachim Koppert (DWD) Kenneth Holmlunddal, az Eumetsat vezető kutatójával közösen mutatta be terveit. A jobb időjárási előrejelzés mellett az új műholdak nagyobb biztonságról is gondoskodnak. Lehetővé tehetik, pl. hogy az ítéletidőt már kialakulásakor észleljék, így Koppert szerint korábban tudják figyelmeztetni a légi- és hajótársaságokat. Az új Meteosat és Metop típusú műholdak adatai a hosszú távú klímamodellek számítására is felhasználható.

Fotó: EUMETSAT

Az Eumetsat 2020-tól mintegy hat milliárd eurót akar befektetni, hogy összesen 12 műholdat juttasson a világűrbe. A projektet 2040-ig tervezik. A vállalatot 30 európai ország finanszírozza, Németország hozzájárulása a projekt teljes időtartamára mintegy 20 százalék, azaz 1,2 milliárd euró.

Az új meteorológiai műholdak bemutatásának időpontját ügyesen választották meg, hiszen 50 évvel ezelőtt fogadott a DWD először műholdról időjárási adatokat, és ezzel forradalmasította Németországban az időjárás előrejelzést. Azóta egyre újabb és nagyobb teljesítményű műholdakat használnak, kb. 36 műhold szolgáltat jelenleg adatokat Európában a meteorológiai szolgálatoknak.

– A műholdképekkel sikerült az időjárás előrejelzés minőségét jelentősen javítani – mondta Koppert. Egyértelműen kifejtette azonban azt is, hogy nem lehet lemondani az olyan hagyományos rendszerekről, mint a meteorológiai talajállomások és léggömbök. Ezekre is szükség van a műholdak kalibrálásához.

50 évvel ezelőtt a műholdak naponta két képet közvetítettek, ezeken a munkatársaknak kézzel kellett az időjárási frontokat bejelölni. Az adatmennyiség 100 kilobyte nagyságrendben mozgott. Ma a legmodernebb digitális világűrfigyelő eszközök naponta egy terabyte időjárási adatot küldenek.

Az időjárás előrejelzés ma már 90 százalékban műholdadatokból áll. Arra számítanak, hogy ez az arány tovább fog növekedni, mihelyt az új műholdak pályára állnak, és megkezdik az adatok sugárzását. A DWD ezzel képes lenne az időjárást 10 napra előre jelezni.

agrotrend.hu / proplanta.de

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés