Hírek

Növényvédős szemmel a házikertben

Úgy tűnik, hogy „rovaros” évünk lesz. Már februárban levéltetvektől feketéllet a bodza, és nemsokára megjelentek a kertek haszonnövényein is.

Golden alma

A fotón már erős fertőzést láthatnak a Megfigyelőkert Golden almáján, a közönséges levélpirosító alma-levéltetű szívásának a tüneteit. Az áttelelő tojásokból korábban keltek ki a fekete cseresznye-levéltetvek is. A bepöndörödő levelek belsejében már kifejlett kolóniákat láthatnak. Hasonlóan a szilvához, ahol valószínűleg a hamvas szilva-levéltetű telepét fotóztam.

A hangyák biztosan jelzik a levéltetvek közelségét. A tafrinás, cserebogár rágta őszibarackon is érzik már fontos táplálékukat, a tetvek termelte mézharmatot. A diólevélen is biztosan számíthatunk a főér mentén gyülekező, sárga alapon barna csíkos tarka dió-levéltetűre. Még csak a keresgélő hangyával találkoztam.

mogyoró

Az áprilisi és a hetekkel korábban kirajzó májusi cserebogarak rágásától sérültek a levelek. Nem válogatnak, az összes gyümölcsfánkon, de még a vadgesztenyén is érzékeny károkat okoztak. A fényképen mogyoró levelein láthatják a durva, szabálytalan alakú rágásnyomukat. Sajnos még nincs vége a cserebogarak támadásának. Nemsokára megjönnek a júniusi, majd a kistermetű fémes-zöldes színű fajokkal és a nyár közepétől a kalló és a keleti cserebogarakkal. Óriási gondot okoznak az ültetvényekben is.

A lisztharmatot nem zavarta a hideg, már 40-50%-os hajtásfertőzést mutat a Megfigyelőkert kezeletlen Jonathán almáján. Ennél a fertőzésnél már nehezen védhető ki a gomba károsítása, remélem, hogy az Önök fája nem így néz ki!

A szélsőséges időjárás megnehezíti a tápanyagok felvételét. A hideg, a szárazság de a túl nedves talaj is zavarokat okozhat a gyökerek működésében. A körte halványuló levelei a hiányosságokat jelzi, levéltrágyákkal pótolhatjuk a hiányzó mikroelemeket.

Javaslom, hogy mindenki nézzen körül a kertjében és ha szükségesnek érzi, vegye fel a permetezőgépet. A bevethető III. kategóriás készítményekről írok a jövő heti felhívásban.

cseresznye

dió

Jonathán alma

kajszi

Körte

őszibarack

Szilva

agrotrend.hu / Zsigó György

*

Fitohorm lombtrágyázási javaslatai házikertekben:

A FitoHorm Kiskert felhasználása segítségével a talajból nem vagy nehezen felvehető mikroelemeket pótolhatjuk. A növények zöldebbé válnak, ellenállóbak lesznek a különböző gombás fertőzésekkel szemben, jobban tűrik az időjárási szélsőségeket. Segít a gyümölcsök, zöldségek zamatos termésének kialakulásában.

  • Fitohorm Kiskert felhasználási javaslata:
    • a tenyészidőszak alatt 2-3 alkalommal felhasználni, leromlott fás szárú növényeknél érdemes 2 hetes időszakonként a kezelést megismételni, hogy gyógyító hatást elérjünk 1-1,5%-os töménységben vagy  5 l/ha dózisban.

A FitoHorm Szőlő – Gyümölcs komplex mikroelem összetételű lombtrágya, mely elősegíti a fiatal telepítésű ültetvények fejlődését, intenzív hajtásnövekedését is. Ideális összetételben és arányban tartalmazza a mikroelemeket a szőlő és gyümölcsfélékhez. Leggyakrabban kialakuló mikroelem hiánybetegségek orvosolhatók vagy előzhetők meg a készítménnyel.

  • Fitohorm Szőlő – Gyümölcs felhasználási javaslata:
    • Alma, Körte: virágzás után zöldérésig 1-2 %-os töménységben a lombozatra permetezve 2-3 hetente ismételve a növényvédelmi munkákkal egymenetben.
    • Csonthéjasok, bogyósok, szőlő: az intenzív hajtásnövekedés időszakában 1-2 %-os töménységben a lombozatra permetezve, 2-3 hetente ismételve a növényvédelmi munkákkal egymenetben. 
Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook