Hírek

Zsigó György: egyszerre támad a peronoszpóra, lisztharmat, fitoftóra és a varrasodás

Nehéz éve van a növényvédősöknek! Újabb esőket jósolnak, a hét végére is. A száraz, meleg tavaszi és nyári hónapokban nem okoz nagy gondot a peronoszpóra, a fitoftóra, de a varasodással és a moníliával is könnyebb helyzetben vagyunk. Most egyszerre küzdhetünk ezekkel a gombákkal (szőlőperonoszpóra már a virágon is!) de a lisztharmattal is.

A molyok és a tetvek száma sem csökkent, az előrejelző hálózatunk folyamatos rajzást jelez az almamoly, a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly estében. A barackmoly is „beindult” hasonlóan a fénycsapdába repülő rovarokhoz (pl. júniusi cserebogár) és az amerikai lepkekabócához.

Az esőtől gyorsan híznak a növények, a növényi szövetekben felhígulnak a felszívódó készítmények. A kontaktok pedig lemosódnak. Nem tudok mást javasolni, mint hogy ismételjék a permetezéseket! Sűrűbb fordulókkal, felszívódó és kontakt növényvédő szerekkel, a korábban ismertetett technológiákkal a gombák és a rovarok, atkák ellen.

Az esőktől kirepedő cseresznyén, meggyen de az érésben lévő egyéb gyümölcsökön is erősödik a monília fertőzése. A szüret közeli cseresznyénél, feltétlenül számoljanak az élelmezés-egészségügyi várakozási időkkel.

A sebzéseket okozó szelek, viharok után minél gyorsabban (sok kolléga szerint 12 órán belül) és bő lémennyiséggel juttassák ki a készítményeket. Az 5. felhívásban közölt gombaölők a gyümölcsök védelmére is engedélyezettek. Várakozási idejük: 3-7-14 nap és az almások és a csonthéjasok esetében számos levélbetegség ellen is védenek.

Visszatérően kérdéseket kapok a lótücsökkel, a liszteskével, a meztelen csigákkal és a vakonddal kapcsolatban. El kell fogadnunk, hogy ezekre a kártevőkre nincs biztos vegyszeres megoldás, gyakran egyéb úton sem lehet távol tartani őket.

A talajbolygatás időpontjától függően csírázik, vagy többségében már növekszik a parlagfű.

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése szerint: „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.”

Július 1. és október 15. között, valószínűleg az idén is beindul a Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR). A www.pbr.nebih.gov.hu –n a lakosok bejelenthetik a fertőzött köz és magánterületeket.

Megindult a vadgesztenyelevél-aknázómoly második nemzedékének a rajzása és a selyemfényű puszpángmoly lepkéi is megjelentek a fénycsapdákban. Ez utóbbiak a párzás után, tojásokat raknak, melyekből a napi középhőmérsékletek összegétől függően kelnek ki az újabb nemzedék hernyói. Lehet, hogy majd egy harmadik nemzedékkel is számolnunk kell…

Csak a fiatal lárvák elleni, a bokrok belsejébe irányított permetezéssel menthetjük meg a növényeket a teljes tarrágástól. Rendszeresen, késő őszig ellenőrizzék a bokrokat, a széthúzott ágak között találhatják meg a kisméretű hernyókat. A védekezésről már többször írtam, pl. az idei 5. felhívás buxusos mellékletében.

Többen érdeklődtek Önök közül az ökológiai (más néven bio) termesztésben használható növényvédő szerek és termésnövelő anyagok listája után. Néhány hete született meg a „biominősítést” végző szervezetek által jóváhagyott két lista, melyet felteszek a honlapomra. Itt jónéhány, általunk is használt készítménnyel találkozhatnak. Természetesen a bioban is ugyanúgy be kell tartani a növényvédelmi előírásokat (várakozási idők, munkavédelem, permetezési napló, stb.).

Jó egészséget, szép kertet kívánok: Zsigó György

A FitoHorm növényvédelmi és tápanyag-gazdálkodási javaslata:

A Polybór 140 bóroldatban levő bór stimulálja a generatív folyamatokat, a pollentömlő hajtását és fejlődését, fokozza a sejtfal stabilitását s ez által elengedhetetlenül szükséges a növények életében. Hiányában csökken a megtermékenyülés, akadályozott a kötődés. Esszenciális mikroelem lévén jelenléte valamennyi kultúra számára létfontosságú, különös tekintettel a szőlő- és gyümölcskultúrákra, az olajos növényekre és egyes zöldségfélékre. A bórt levélen keresztül leginkább szerves kötésben hasznosítják a növények. Felvétele a vegetáció kezdetén a legintenzívebb. Bórigényes növényeknél növényanalízis alapján, vagy a hiánytünetek megjelenésekor a hiánybetegség megelőzésére, gyógyítására és a tápanyag utánpótlására alkalmazható, elsősorban levélpermetként kijuttatva.

Ajánlott dózis gyümölcsösökben: 1-2 l/ha (2-3 hetente ismételve, 2-3 alkalommal)

A FITOHORM TURBO MAKRO (NPK oldat) LOMBTRÁGYA a kiegyenlített hatóanyag arányoknak köszönhetően minden fenológiai fázisban használható. Segíti a növények gyökeresedését, virágképzését, normális növekedését. A speciális „foszfit” forma beindítja a növények védekező mechanizmusát bizonyos gombafertőzések ellen, és mérsékli a környezeti stressz káros hatását. A rendkívül gyors hasznosulása fokozza a legtöbb növény védőszer hasznosulását. Nincs szükség oldásra, ezért a pH szint vagy a kemény víz nem befolyásolja az oldódását.

Ajánlott dózis házi kerti használatra:

 –    levélkezelésre: 1-2 %-os töménységben (0,05 liter/100 m2), 2-5 alkalommal az aktuális permetezésekkel együtt,
–    talajkezelésre: a vetés vagy palántázás előtt 0,1 liter/100 m2 mennyiségben a talajba bejuttatva használjuk.

A FITOHORM TURBO FOSZFOR /STARTER/ LOMBTRÁGYÁBAN megtalálható foszfor olyan egyedülálló formáját tartalmazza, amely gyorsan felszívódik és szállítódik a növényben. Ennek köszönhetően minden fejlődési szakaszban segíti a növények fejlődését, fokozza a keményítők, zsírok és a cukor szállítását a termés felé. Ezzel javítja a termések beltartalmi értékét, és a színeződést. Így azok jobb minőségűek, ízletesebbek, zamatosabbak, valamint könnyen szállíthatóvá és tovább pulton tarthatóvá, jól tárolhatóvá válnak.

Ajánlott dózis:

–       Bogyósoknál: 2-3 l/ha, 400-1000 liter/ha permetlé-mennyiséggel, a virágzást megelőző időszaktól kezdve havonta alkalmazzuk.

–       Dísznövények, facsemeték esetén: 2-3 l/ha dózissal vagy 0,25%-os permetlével (250 ml/ 100 liter víz) szükség szerint. Tápoldatozás: 5-10 ml/m2.

–       Gyümölcsfáknál: 2,5-3 l/ha, 400-1000 liter vízzel keverve, a virágzás végétől kezdve havonta egyszer alkalmazzuk.
 

–       Szamóca:

·         kiültetés előtt a gyökér bemártása 0,3 %-os oldatba

·         csepegtetve 1 ml-t számoljunk 1 méter csepegtetőszalagra

·         őszi kezelés: 10-15 l/ha, bő lémennyiséggel, a talajra permetezve

·         lombtrágyaként: 2,5-3 l/ha, bő lémennyiséggel, 2-3-szor kipermetezve a szezon alatt a virágzást megelőző időszaktól kezdve.

agrotrend.hu / Zsigó György

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés