Hírek

Zsigó György: levelek és méhek nélkül sincs termés

A szőlő mellett több növényen is megjelent a peronoszpóra – még érdemes permetezni! Meg kell menteni a leveleket, nélkülük nincs termés. A méheket mesterséges búvóhellyel, rovarhotelekkel segíthetjük. Nemsokára beérnek és kinyílnak a parlagfű pollennel telített virágai, a hatóság az elhanyagolt házikerteket is bírságolja.

Egyre több gondot okoz az amerikai lepkekabóca. Elsősorban az ürüléke, a mézharmat szennyezi a terméseket, de a vírusterjesztés is felmerült vele kapcsolatban. Már imágó alakban párzik és tojja áttelelő tojásait a kéregrepedésekbe. Ahol nagy gondot okozott ott érdemes védekezni a szárnyas alakok ellen. Elősorban a piretroid hatóanyagú készítmények közül válasszanak, ezeknek a rovarölőknek az élelmezés-egészségügyi várakozási idejük is rövid (3-7 napos), tehát a szüretközeli terményeknél is bevethető.

Áttelelésre elsősorban a mélyen repedezett kérgű fásszárúakat kedveli, ezeken a növényeken a télvégi-tavaszi lemosó permetezésnek is gyérítő hatása lehet.

A bolygatott talajfelszíneken akár 100%-os borítottságot is elérhet a parlagfű. A későn csírázó tövek gyorsabban fejlődnek, hamarabb kezdik a pollenszórást, sőt több virágport termelnek mint a természetes fejlődéssel növekvő egyedek. A hatóság továbbra is bírságolja az elhanyagolt üzemi területeket, de a házikerteket is. A virágzat közeli fényképén jól láthatóak a sárga színű, pollennel telített virágok, melyek nemsokára beérnek és kinyílnak.

A szőlő mellett több növényünknek is van peronoszpórája. Hasonló környezetei feltételeket kívánnak, csapadékot és meleget.

A fotón az uborkán látják a tüneteket, a levelek színén és a fonákján: 

A rezes készítmények általában 3 illetve 5 napos é.v.i-vel rendelkeznek, tehát a szüret közelében is használhatók. Meg kell menteni a leveleket, nélkülük nincs termés. Még érdemes permetezni!

Méhek nélkül nincs gyümölcstermesztés. Elsősorban a háziméhek végzik a beporzást, de ne becsüljük le a vadméhek szerepét se.

őket segíthetjük a mesterséges búvóhelyek, ún. rovarhotelek felépítésével. A legegyszerűbb rovarhotel fotóját találtam az interneten.

Jó egészséget, szép kertet kívánok: Zsigó György

agrotrend.hu / Zsigó György

*

Fitohorm Kft. lombtrágyázási ajánlata

A rovarok elleni védekezés során, illetve a szüret előtti időszakban sem szabad megfeledkezni a növények mikroelem-pótlásáról! A FitoHorm termékcsalád készítményeit a gomba- és rovarölő készítményekkel egy menetben is ki lehet juttatni.

A FitoHorm Szőlő-Gyümölcs komplex mikroelem összetételű lombtrágya ideális összetételben és arányban tartalmazza a mikroelemeket szőlő és gyümölcsfélékhez. A készítménnyel megelőzhetők vagy orvosolhatók a leggyakrabban kialakuló mikroelem hiánybetegségek. A készítményben levő vas a növények számára ideális formában van jelen, mivel a vas kelatizált formában a leggyorsabban és legnagyobb mennyiségben felvehető a növény számára.

Felhasználási javaslat: 4- 5 liter/ha

A gyümölcsminőséget meghatározó tápelemek közül az egyik legfontosabb a kalcium, amelynek ismert, általános hatása a gyümölcs érési folyamatainak lassítása, késleltetése. A kedvező kalcium-ellátottságú gyümölcsök légzésintenzitása kisebb, általában keményebb húsállományúak, ezért jobban tárolhatók, kevésbé fogékonyak a fiziológiai eredetű megbetegedésekre is. A kalcium felvehetősége, növényen belüli szállítása és beépülése igen speciális, emiatt nehezen jut el megfelelő mennyiség a gyümölcshöz a tenyészidőszak folyamán. Az alacsony kalciumtartalom veszélyét tehát nem magyarázhatjuk csupán a talaj alacsony szintű felvehető kalciumtartalmával. Elengedhetetlenül szükséges a folyamatos lombon keresztül megvalósuló kalcium utánpótlás. A FitoHorm 40 Ca (nitrogénmentes) kalciumkészítmények gazdaságos és ideális megoldást jelentenek a fent említett problémakör orvoslására. Az alma növekedésének második szakaszában (érzékeny fajták esetében hamarabb is) ajánljuk a nitrogénmentes formuláció alkalmazását.

Felhasználási javaslat:

Alma, Körte: 5-7 l/ha

Csonthéjasok: 5 l/ha

Paprika: 3-5 l/ha

A kezeléseket a tápanyaghiány mértékének megfelelően 2-6 alkalommal ismételni lehet a tenyészidőszak folyamán. Almában 2-4 alkalommal a gyümölcsképződés és a gyümölcsérés között

A FitoHorm Turbo Kalcium a kalciumot, a magnéziumot és a káliumot a növények számára a legkedvezőbb arányban tartalmazza. A készítmény nitrát tartalma pedig a kationok növénybe való gyorsabb beépülését stimulálja. Gyakori hiba a fent említett elemek egyoldalú, nagyadagú pótlása, amely gátolja a többi tápelem felvételét, illetve beépülését. Ez különösképpen igaz a kalciumra. A FitoHorm Turbo Kalcium összetétele és a benne levő tápelemek aránya teszi lehetővé a kalcium leghatékonyabb beépülését.

Készítmény használatának hatása:

– csökkenti, ill. megszünteti a kalciumhiány kialakulását,
– erősödik a sejtfal szerkezete, ennek köszönhetően ellenállóbbá válnak a növények
– javul a gyökérszőrök képződése és a tápanyagfelvétel
– növekszik a fotoszintézis aktivitása
– lehetővé teszi a tápanyag gyors és hatékony beépülését
– alapvetően javítja a termés minőségét.

Felhasználási javaslat:

Pázsit: 150–200 ml/100 liter; 1,5 – 2,0 liter/ha; száraz időjárás esetén öntözzük be a talajba

Szőlő: 200–250 ml/100 liter; 1,5 – 2,5 liter/ha; virágzástól zendülésig 11 naponként

Csonthéjasok: 200–250 ml/100 liter; 1,5 – 2,5 liter/ha; virágzás végétől színesedésig 11 naponként

Almatermésűek: 200–250 ml/100 liter; 2,0 – 3,5 liter/ha; első gyümölcshullástól színesedésig 11 naponként

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés