Hírek

Zsigó György: már az atkákra és a levéltetvekre is gondolnunk kell

Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken: a vadgesztenyék permetezése mellett már az atkákra és a levéltetvekre is gondolnunk kell. A kertek és a közterületek összes virágzó növényénél be kell tartani a méhveszélyességi előírásokat.

Egyre nagyobb gondot okoznak az atkák. A lisztharmatokhoz hasonlóan a meleg, szárazabb körülmények között is jól érzik magukat, szaporodnak. Az elmúlt évekre jellemző nyarak kánikulai hetei sem törik meg a fejlődésüket. A leglátványosabb tüneteket a gubacsatkák okozzák. Szerencsére nem súlyos a kártételük, csak miattuk, eddig még nem kellett védekezni. A fák szenvednek tőlük, de a fejlődésükben nem veti vissza őket. Elsősorban esztétikai kárt okoznak. A levelek torzulásával, foltosodásával a súlyosan beteg növény látszatát keltik a szemlélőben.

Amennyiben kiemelt helyszínen található a fa pl. a polgármesteri hivatal előtt és ezt a tünetet is meg szeretnék szüntetni, akkor most még lehet védekezni.

Két kiváló atkaölő szer is engedélyezett közterületre a Nissorun 10 WP és a Flumite 200. Mindkettő ún. transzlamináris hatású készítmény, a levél színéről a fonákra is át tudnak hatolni. Állítólag még most, tavasszal, az alábbi fotókon látható gubacsokba is be tudnak jutni.

A tűztövis gubacsatkája néhány éve egyre nagyobb gondot okoz. A folyamatos nyírással sem tudjuk eltüntetni a bokrokról a vörös telepeit melyeket a fonákon és a levelek színén is megtalálhatjuk. A fotón már az idei leveleken láthatják a károsítását.

A hárson a szarvszerű nyúlványokat okozó és a filcszerű, nemezes telepeket alkotó fajt is lefényképeztem. (A szakirodalom ezt a nemezes megvastagodást is gubacsnak nevezi.) A fotók Húsvét vasárnapján készültek.

A növényeket ténylegesen sanyargató, akár a pusztulásukat is okozó egyéb atkafajokról pl. a kétfoltos takácsatkáról, majd később szólok. Ellenük is a fenti készítmények engedélyezettek. Kisebb mértékű fertőzésnél a kéntartalmú gombaölők is gyéríthetik őket: Thiovit Jet, Michrothiol Special.

A kertek és a közterületek összes virágzó növényénél is be kell tartani a méhveszélyességi előírásokat! Ezeket a szabályokat a mézharmatos növényekre és a méhek által látogatott virágzó gyomokra is alkalmaznunk kell!

A közterületi készítményeket csoportosítottam az alábbiakban:

  • A „méhekre kifejezetten veszélyes (kockázatos)” készítményekkel a fenti esetekben soha sem dolgozhatunk, pl. a Vertimec Pro.
  • A „méhekre nem jelölésköteles” (korábban a méhekre nem veszélyes) készítményekkel általában mindig kezelhetünk, ilyen pl. a Foray 76B, Neemazal-T/S, Mospilan 20 SG és névváltozatai, Runner 2F mely Strip-10 2F néven is forgalomban van, a Dimilin 25 WP, Vektafid A, Nissorun 10 WP, Flumite 200, stb. Ide tartoznak a közterületi engedéllyel rendelkező gombaölők is.
  • A „méhekre mérsékelten veszélyes (kockázatos)” készítményekkel kizárólag a méhek napi aktív repülésének a lezárulása után, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával lehet megkezdeni a permetezést és legkésőbb 23 óráig be kell fejezni, pl. Decis Mega, Steward 30 DF, stb.

Néhány éve per nélkül zárult, egy méhmérgezési eset. Virágzó hárs fasoron védekeztek levéltetvek ellen. Valóban már fényesen csillogott, csöpögött a fa a mézharmattól. A permetezés komoly méhhullással járt. Számos egynyárin, gyógynövényen és fásszárú fajon is gyűjthetnek a háziméhek!

agrotrend.hu / Zsigó György, NMNK

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook