Hírek

Zsigó György: nyüzsögnek a csigák, fertőz a monília, sűrűsödnek a penészpárnák

Az esőtől megélénkültek a giliszták, de a meztelencsigák nyálkacsíkját, rágását is egyre gyakrabban láthatjuk. Az esőtől kirepedtek, a viharos szelektől karcolódtak a gyümölcsök. A sebzéseken keresztül könnyen fertőz a gyümölcsfertőző monília. Az almástermésűeken és a csonthéjasokon is sűrűsödnek a penészpárnák, a rothadások.

Az esőtől megélénkültek segítőtársaink a giliszták, de a meztelencsigák nyálkacsíkját, rágását is egyre gyakrabban láthatjuk. A frissen kikelt, palántázott zöldségeket, a szabadban lévő dísznövényeket már károsítják.

Egész nyáron gondot okozhatnak, ezért most összegyűjtöttem az eddig fellelt védekezési ötleteket:

– A védendő ágyás körbeárkolásáról és porított műtrágyával, fahamuval vagy égetett mésszel való feltöltésről már biztosan hallottak. Óvatosan használnám ezt a módszert, az árkok feltöltésére javasolt anyagok károsak lehetnek a talajra. Találkoztam még a kevésbé környezetveszélyes kvarcőrleménnyel, zúzott tojáshéjjal, fűrészporral, kávézaccal, a kakaóbab héjával is az ajánlásokban. Állítólag riasztó hatású a hideg, főzött kávé is.

– A talajszintig beásott és sörrel félig feltöltött poharakba becsábulnak, majd ott megfulladnak a csigák.

– Jó hatásfokkal és a legegyszerűbben az éjjelre kihelyezett rongydarabbal, deszkával, cseréppel gyűjthetők be. Kora reggel, még a szétmászásuk előtt, összeszedhetjük és megsemmisíthetjük őket. Nyáron különösen vonzó számukra a görög vagy a sárga dinnye héja, állítólag a grapefruitot is szeretik…

– Régen korpából, vízből és metaldehidből gyúrták össze a csalétket, ma készen is kaphatóak. Utoljára említem a védekezési módszerek között. Óvatosan, az előírásoknak megfelelően lehet csak kijuttatni. Érdemes lefedni, beborítani a csalétket, mert gyorsan kiszáradhat, elázhat. Kutyákra különösen veszélyes a hatóanyaga! Ha már mindenképpen a kémiai megoldást választják, akkor számtalan névváltozatban juthatnak hozzá a 6% metaldehidet tartalmazó szerekhez.

Az elmúlt napok esőitől kirepedtek, a viharos szelektől karcolódtak a gyümölcsök. A sebzéseken keresztül könnyen fertőz a gyümölcsfertőző monília. Az almástermésűeken és a csonthéjasokon is sűrűsödnek a penészpárnák, a rothadások.

A gombaölők csak megelőző kijuttatással védenek a moníliák ellen. A penészgyepes gyümölcsöt már nem tudjuk meggyógyítani!

A viharoktól, rovaroktól sérült gyümölcsöket a betakarításig védeni kell. A sebzéseket okozó szelek, viharok után minél gyorsabban (sok kolléga szerint 12 órán belül) és bő lémennyiséggel juttassák ki a készítményeket. Különösen sietni kell ekkor a kontakt gombaölőkkel.

Az alábbiak engedélyezettek gyümölcsmoníliára:

Felszívódóak: Topas 100 EC (az összes csonthéjasban: 7 nap é.v.i.), Teldor 500 SC ( az összes csonthéjasban:3 nap é.v.i.), Switch 62,5 WG (az összes csonthéjasban: 7 nap é.v.i.), Chorus 50 WG (az összes csonthéjasban: 14 nap, az almástermésűekben 21 nap é.v.i.), Systhane Duplo más néven a Talentum (cseresznye, meggy 14 nap é.v.i.), stb.

Keverjük a fentieket kontakt szerekkel. Ilyenek pl. a kiváló mankoceb hatóanyagúak és a rezek. Ez utóbbiak most még perzselést okozhatnak, a sok esőtől sérülhetett a gyümölcsök bőrszövete.

A jó kondícióban lévő, megfelelő bőrszövettel rendelkező gyümölcsök kevésbé repednek és jobban állják a monília fajok támadását.

Jó egészséget, szép kertet kívánok: Zsigó György

agrotrend.hu / Zsigó György

*

Fitohorm Kft. lombtrágyázási ajánlata

A házikertekben és az ültetvényekben levő gyümölcsfáink védekezésekor ne feledkezzünk meg a mikroelemek pótlásáról sem. A FitoHorm termékcsalád készítményeivel garantálta a lombon keresztüli mikroelemek bejutása a növénybe.

Az új fejlesztésű termékeink sorában a MikroMax a makrotápelemek (N, P, K) nélkülözésével kizárólag a harmonikus mikroelem-ellátást célozza (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn), mint a neve is mutatja, azokat a lehető legnagyobb mennyiségben, a növények számára megfelelő arányban tartalmazza.

Felhasználási javaslat: alkalmanként 1,5-3 liter/ha

A FitoHorm Szőlő-Gyümölcs lombtrágyánk ideális összetételben és arányban tartalmazza a mikroelemeket szőlő és gyümölcsfélékhez. Leggyakrabban kialakuló mikroelem hiánybetegségek orvosolhatók vagy előzhetők meg a készítménnyel. A FitoHorm Szőlő-Gyümölcs komplex mikroelem összetételű lombtrágya segíti a fiatal telepítésű ültetvények fejlődését, intenzív hajtásnövekedését.

Felhasználási javaslat: Szőlő, Alma, Körte, Csonthéjasok: 4-5 l/ha

                                       Maximális koncentráció: 0,15-0,2%

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés