Hírek

Zsigó György: szürkepenész szőlőben, szántóföldön, virágágyásokban

A szőlő minden részét károsíthatja a szürkepenész gomba. Ha ugyanilyen esősen, párásan folytatódik az időjárásunk ez járványhelyzetet teremthet. Ha szárazra fordul, a fertőzött bogyók összezsugorodhatnak, értéktelenné válnak. A szántóföldön és a zöldségtermesztésben is nagy gondot okoz a szürkepenész.

A szőlő minden részét károsíthatja a szürkepenész gomba (Botrytis cinerea). Már virágzáskor elviheti az egész termést. Az éretlen bogyókon zöld vagy savanyú rothadásnak hívják a tünetét, míg a kocsány fertőzésétől zölden zsugorodnak a szemek.

A mai fotó egy zsendülő fürt, kirepedt bogyójáról készült. A kiverődött „egérszürke” penészgyepet láthatják a képen melyről a továbbterjedést szolgáló nyári spórák fűződnek le.

Nemsokára a szomszédos bogyók is így néznek ki! Az előrejelzések szerint ugyanilyen esősen, párásan folytatódik az időjárásunk és ez járványhelyzetet teremthet. Ha szárazra fordul, a fertőzött bogyók összezsugorodhatnak, értéktelenné válnak. ősszel az érett ép bogyókat is megtámadhatja. 2014-ben, sokan nem is kezdték el a szüretet…Mivel az elhalt szerves növényi maradványokon is megél, ezért a környezetünkben mindig jelen van és így állandóan számítanunk kell a fertőzésre.

Júliusban, terjedésének kedveztek a záporok, zivatarok és éjszakai lehűlésekkel tarkított, meleg, párás napok. Már eddig is sérültek a bogyók a lisztharmattól, napégéstől, jégveréstől, molyoktól, de most a hirtelen lezúduló csapadék, az eddig épségben megóvott bogyókat is kirepesztette. A bőrszövet sérülései kaput nyitottak a gombának. Ahol már megjelent, ott érdemes a beteg szemeket, fürtrészeket eltávolítani a bogyózó ollóval. A zöldmunkákkal alakítsanak ki szellős lombozatot. Használjanak kalcium tartalmú lombtrágyát is, mely erősíti a bőrszövetet, hasonlóan a rézhez. Ez utóbbi közvetlen védekezésre sajnos teljesen hatástalan, 3%-os bordóilében is kicsírázik a szürkepenész. Csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni ellene.

Az engedélyezett III. kategóriás gombaölők közül a Cantus, a Quadris, a Cabrio Top, a Qualy, a Chorus 50 WG, a Prolectus, a Switch 62,5 WG és a Teldor 500 SC engedélyezett ellene. Az aláhúzottak egyben a lisztharmat vagy/és a peronoszpóra ellen is hatásosak. Most inkább a Cabrio Topot ajánlom, 35 nap az é.v.i-je. A Botector egy bioszer. A nyár folyamán a hajtások és a levelek is fertőződhetnek. Ezeken alakulnak ki az áttelelést szolgáló fekete „göbök”, a szkleróciumok.

A szeder szürkepenészéről se feledkezzenek meg, de a zöldségféléken és a virágágyásokban is megjelenhet.

A szántóföldön és a zöldségtermesztésben is nagy gondot okoz.

Folyamatosan semmisítsék meg a beteg növényi részeket! A botritisz esetében nem is hagyatkozhatunk csupán a növényvédő szerekre. A sűrű állomány, a felületi öntözés, a túlzott nitrogénadagolás, ezek mind elősegíthetik a terjedését.

Az őszi munkák során az ágyásokból, minden esetben távolítsák el a fertőzött növényi maradványokat! Az áttelelőspórák, a talajban évekig megőrzik az életképességüket. Később innen fertőzhetik a kiültetett dísznövényeket, az elvetett, palántázott zöldségféléket. A répaféléknek, a hagymásoknak, de a levélzöldségeknek is veszélyes kórokozója. A rózsa, a muskátli, az árvácska, a petúnia, a begónia és a ciklámen is tápnövénye.

Jó egészséget, szép kertet kívánok: Zsigó György

agrotrend.hu / Zsigó György

*

Fitohorm Kft. lombtrágyázási javaslata

A fent említett szélsőséges, csapadékos időjárás miatt a szőlő számára kifejezetten ajánlott a FitoHorm lombtrágyákkal történő kezelés, hogy a minőség/mennyiség egyensúlya szép, egészséges és beltartalmakban gazdag nyersanyagot szolgáltasson a borhoz. A borszőlő-fajták magukban hordozzák a majdani ital jellegzetességeit, amelyek alapvetően meghatározzák a bor értékmérő tulajdonságait is. Ezért fontos, hogy a növény az adott fajtának lehető legmegfelelőbb feltételek és optimális ökológiai adottságok mellett, a legalkalmasabb lombtrágyázási technika alkalmazásával fejlődjön.

FitoHorm Turbo Kálcium termékünket a változékony, csapadékban gazdag időjárás közepette javasoljuk bőrszövet megvastagítás céljából. A kalciumot, a magnéziumot és a káliumot a növények számára a legkedvezőbb arányban tartalmazza. A készítmény nitrát tartalma pedig a kationok növénybe való gyorsabb beépülését stimulálja.

Ajánlott dózis: Szőlő: 200–250 ml/100 liter; 1,5 – 2,5 liter/ha; virágzástól zendülésig 11 naponként

MikroMax termékben minden mikroelem megtalálható a szőlő számára, így zavartalan fejlődést biztosít az állománynak. A szemek zsendülésének fázisában különösen fontos a jó mikroelemellátás, hiszen ezzel serkentjük a megfelelő beltartalmi értékek és jó tőkekondíció kialakulását.

Ajánlott dózis: Szőlőben zsendüléskor osztottan 2 x 1,5 lliter/ha, maximum töménység a permetlében 1%

FitoHorm Turbo Kálium lombtrágyában megtalálható különleges káliumforma lehetővé teszi a magas cukorfok, az íz, a szín, a zamatanyagok mellett, a tökéletes vesszőérést. A kezeléseket a tápanyaghiány mértékének megfelelően 2-6 alkalommal ismételni lehet a tenyészidőszak folyamán.

Ajánlott dózis: Szőlőben éréskor 3 liter/ha

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés