Hírek

Ángyán József szerint védhetetlen a földbérleti pályáztatás rendszere

Védhetetlennek nevezte a földbérleti pályáztatás rendszerét a Vidékfejlesztési Minisztérium volt államtitkára abban a levélben, amelyet a Borsodi Mezőségben lezajlott pályázat eredményeit értékelő összeállításához mellékelt. Az összegzés keltezése június 1.

A fideszes képviselő szerint a földbérleti pályáztatás rendszere elfogadhatatlan és védhetetlen, mert nem ad esélyt a földhöz jutáshoz a helyben lakó gazdálkodó családoknak, fiataloknak, illetve a gazdálkodás mellett gyermekeket is vállaló fiatal pároknak.

Ángyán József emlékeztet arra, hogy a Bükki Nemzeti Park vagyonkezelésében lévő földterületeket 2011-ig egy olasz tulajdonú kft. használta, bérleti jogviszonyát viszont bírósági határozattal megszüntették.

Az így szabaddá vált 4200 hektár földterület pályázati úton történő bérbe adását a Vidékfejlesztési Minisztérium vezetésének ösztönzésére és utasításainak megfelelően a nemzeti park igazgatósága (BNPI) a helyi gazdálkodók és gazdaszervezetek bevonásával még azon a nyáron előkészítette. A közösen kialakított pályázati feltételrendszer szerint a pályázók összesen maximum 200 hektárt és maximum három birtoktestet kaphattak, feltéve, hogy az egyéb feltételeknek is megfeleltek.

A pályázati kiírást azonban miniszteri döntés alapján a BNPI visszavonta, majd új pályázatot írt ki. Ángyán József szerint ezzel a korábbi szigorú feltételeket felpuhították.
A politikus felrótta, hogy a titkosítás miatt nincs lehetőség arra, hogy a pályázatokba és a bírálatokba akár a pályázók, akár mások betekintsenek.

Ángyán József feltűnőnek nevezte, hogy a kisebb területeket elnyertek a földalap és a nemzeti park feltételrendszereinek is megfelelnek, míg az egyre nagyobb területeket elnyerő pályázók felé haladva "egyre több az eltérés és egyre érdekesebbek a nyertesek".

A volt államtitkár elemzése szerint a nagy területek nyertesei között újonnan alakult cégek, frissen odaköltözött "helyiek", mezőgazdasági végzettséggel, szakmai gyakorlattal nem rendelkezők, távoli szakmákat művelő magánemberek vannak, akiknek közismertek a politikai kapcsolataik.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés