Agrárpénzek

Piac

A tudatos adatgazdálkodás stratégiai fontosságú

A gazdálkodói vagy kormányzati szinten stratégiai fontosságúvá váló tudatos adatgazdálkodásról és a vidékfejlesztési források bővüléséről is beszélt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az Agrárközösség Kft. Precíziós mezőgazdaság című rendezvényén, Kecskeméten.

 

Feldman Zsolt emlékeztetett rá, hogy az elmúlt időszakban a kormány megháromszorozta a vidékfejlesztési forrásokat. "A rendszerváltás utáni legnagyobb modernizációs hullámát indítottuk el a magyar agráriumnak" – mondta, és kiemelte, hogy csak tavaly 1100 milliárd forint értékben írtak ki technológiai megújításokhoz, fejlesztésekhez kapcsolódó pályázatokat. Hozzátette: úgy alakították ki ezeket a pályázati konstrukciókat, hogy ne csak egy egyszerű fejlesztés lehetőségét biztosítsák az érintetteknek, hanem egyfajta technológiai léptékváltás irányába is tereljék őket.

Fotó: pixabay.com

 

Az államtitkár hangsúlyozta, azok tudnak a nyertesei lenni ennek a mostani, embert próbáló időszaknak, akik a modern technológiákat alkalmaznak. A modernizáció nem csak a technológiai értelemben véve fontos – mondta Feldman Zsolt, és azokról a szabályozási változtatásokról is beszélt, melyek a családi gazdaságokra, az osztatlan közös tulajdon kimérésére vagy éppen az öntözéses gazdálkodásra vonatkoznak, ott ahol lehetett, a maguk eszközeivel csökkentették a modernizáció gátjait.

A termelési adatok majdnem annyit érnek, mint a gépek és a technológiák. "Minél előbb át kell állni az adatalapú gazdálkodásra, ami a jövőben alapfeltétele lehet az agrártámogatásoknak" – hangsúlyozt Feldman Zsolt.

Aki időben felkészül, az helyzeti előnyhöz jut; az adat ugyanis vagyonelemmé vált. A modernizációs programban a precíziós átállás ösztönzése a "zászlóshajó projekt", és csak márciusban a precíziós pályázatoknál 50 milliárd forint értékben hagyják jóvá a támogatási kérelmeket.

A magyar agráriumban az adatalapú gondolkodás évtizedes hagyományokra nyúlik vissza, és az elmúlt néhány évben komoly fejlődésnek is indult a digitális agrárstratégia 2019-es elindulását követően. Az államtitkár szerint az adatalapú, modern technológiákat alkalmazó, értékteremtő munka képes biztosítani a magyar agrárium versenyképességét, éppen ezért a digitalizációnak valamennyi mezőgazdasági ágazatban kiemelt szerepet kell biztosítani.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés