Agrárpénzek

Piac

Átvert csirketenyésztők

Félmilliárd forinttal károsított meg magyar csirketenyésztőket a svájci hátterű Corona Baromfi Kft. még 2002-ben, ám az igazságszolgáltatás – legutóbb a Kúria – tizenhárom éve nem áll a károsultak mellé. A Hajdú-Bét libatenyésztőivel ellentétben a csirketenyésztők még minimális jóvátételt sem kaptak az államtól, sőt a földművelésügyi miniszter olykor együtt fotózkodik a gazdákat tönkretevő cég egykori vezetőjével.

fotó:123RF

Elévülés miatt utasította el a Kúria a közelmúltban azt a felülvizsgálati indítványt, amelyet a jászberényi Corona Baromfi Kft. egykori beszállítói nyújtottak be a cég svájci tulajdonosa ellen. A megkárosított gazdák azt szerették volna elérni, hogy a bíróság állapítsa meg: a Delimpex AG köteles helytállni magyarországi leányvállalatának félmilliárdos tartozásaiért. A svájci cég egyszemélyes tagként üzemeltette a Coronát 2000 és 2002 között, és a csaknem ötven alföldi tenyésztő által nevelt brojlercsirkék első osztályú mellfiléjét az alpesi ország két legnagyobb áruházláncában értékesítette jelentős haszonnal. Azonban 2002 végén a Delimpex felszámolást kezdeményezett leányvállalatánál. Bár a fizetési nehézségekről akkor már jó ideje tudtak, még a felszámolás előtti hetekben is sok csirkét átvettek, viszont soha nem fizettek. A svájci cégtulajdonos, Meinrad A. Odermatt ellen csalás miatt hat évig büntetőeljárás folyt, ám végül felmentették.

A koldusbotra juttatott gazdák egy csoportja tizenhárom éve küzd az igazáért. Jogi képviselőjük, Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője szerint a Kúria téves ítéletet hozott. A Magyar Nemzetnek elmondta: folytatják a küzdelmet, és amint a felszámolás jogerősen lezárul, úgynevezett helytállási pert indítanak Odermatt ellen, aki egyben a Corona ügyvezetője is volt. A jogász kiemelte: szakvélemény támasztja alá, hogy a cég tartósan hátrányos üzletpolitikája vezetett a fizetésképtelenséghez.

Odermatt egy korábbi bírósági tárgyaláson azzal védekezett: több millió svájci frankot fektettek a vállalkozás talpra állításába, de a romló piaci körülmények miatt ez is kevés volt. Közölte: egy másik itteni érdekeltségük, a nyúlfeldolgozással foglalkozó lajosmizsei Olivia Kft. megmaradása érdekében döntöttek a jászberényi egység felszámolásáról. Egyébként 2012-ben Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Odermattal tekintette meg az Olivia lajosmizsei farmját, és a hónap kis- és középvállalkozása díjat is kapott az Olivia ügyvezetője Varga Mihály nemzetgazdasági minisztertől idén szeptemberben.

A Magyar Nemzet tegnap megkérdezte az agrártárcától, hogy a Hajdú-Bét libatenyésztőihez hasonlóan az Odermatt cége által tönkretett csirketenyésztőket is kártalanítja-e az állam, de lapzártáig nem kaptak választ.

agrotrend.hu / mno

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés