Agrárpénzek

Piac

Erősödött a forint a felminősítés hírére

A vártnál jóval hamarabb a második hitelminősítő is befektetésre ajánlotta Magyarországot. A forint a döntés hírére hirtelen fél éves csúcsára, 308 forintra erősödött az euróval szemben, és elemzők szerint a trend folytatódhat. A nyomott árakon terményt, vagy más alapanyagot exportáló gazdáknak azonban ez kevéssé jó hír, a tartós forinterősödés pedig a jövő évi agrártámogatások összegére is hatással lehet.

 A Standard & Poor's döntésére azonnal erősödni kezdett a forint, hétfőn legalább 2-3 százalékos tőzsdei árfolyam-emelkedést jósolnak, a vállalkozások pedig már idén újabb beruházásokba foghatnak – írta a hvg.hu a péntek este bejelentés után. A portfolio.hu elemzése szerint pedig ezt követően hirtelen féléves csúcsra ugrott a forint, péntek este 308 körül jártunk az euróval szemben. Ha azonban hétfő reggel az európai befektetők is beárazzák a hírt, akkor további javulásra van kilátás. A mostani után a következő fontos szint 306,88-nál van a forint árfolyamában, február második felében onnan fordult meg a jegyzés. Vagyis ha azt is sikerülne áttörni, akkor idei csúcsára mehetne a forint, ami utána célba vehetné a tavaly tavasz óta nem látott 300 körüli árfolyamot is akár.

A hvg.hu szerint a döntésnek az a jelentősége, hogy olyan külföldi befektetők és alapkezelők is Magyarországra hozhatják a pénzüket, akiknek a szabályzata eddig tiltotta ezt, mert a hitelminősítők nem ajánlottak befektetésre. Most már a Fitch Ratings után az S&P is megtette ezt a lépést, pedig nem is tőle várták, hanem novemberben a Moody's-tól.

Ráadásul nem is akármilyen jellemzéssel látták el a magyar gazdaság teljesítményét. Míg korábban az elemzők csípősen odamondogattak a magyar kormánynak, most megnyugvással vették, hogy immár főleg forintban áll fenn a magyar államadósság, így egy kisebb-nagyobb válsághullám sem tépázza meg annyira a magyar gazdaságot. 2016 és 2019 között 2 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak Magyarországon.

Kockázatként csak annyit állapítottak meg, hogy a gazdaságélénkítés miatt a kormány esetleg kevésbé veszi szigorúan a költségvetési fegyelmet, vagy éppen az állam további cégfelvásárlásai viszik el a pénzt. Az S&P szerint veszélyt hordoz magában a munkaerőhiány és az ingatlanárak emelkedése is.

Eljött az ünneplés ideje – kommentálta az Equilor Befektetési Zrt. elemzője, Kiss Mónika a hitelminősítő állásfoglalását. A befektetők öröme máris látszik, hiszen a döntés nyilvánosságra hozása idején egyből egy százalékot erősödött a forint, és egészen a 307-308 forintig esett az euró árfolyama. Kiss Mónika szerint a forintra gyakorolt hatás lesz a legerősebb, de a hétfői piacnyitáskor 2-3 százalékot ugorhat a magyar tőzsde részvényindexe is.

Az MKB Bank elemzője, Kuti Ákos szerint akár 305 forint alá is süllyedhet az euró ára, bár tartósan 300 forint alatti árfolyamot nem tart valószínűnek. Az államkötvények viszont, különösen az egy éven túli lejáratúak akár 30-40 bázispontot is eshetnek. Ez azt jelenti, hogy ha most például 2,2 százalék a hozama egy állampapírnak, akkor ez a következő hónapokban 2 százalék alá esik.

Ez viszont azzal jár – fűzi hozzá Kuti Ákos -, hogy a vállalatoknak be kell látniuk: alacsony marad a kamatkörnyezet, és ha egyről kettőre akarnak jutni, akkor nem a bankban kell tartaniuk a pénzüket, hanem be kell fektetniük. Ez viszont élénkíteni fogja a gazdaságot, még több munkaerőre lesz szükség, tehát több embert foglalkoztatnak és több pénzért. Mindez már karácsony előtt beindulhat, mert novemberben várhatóan a Moody's is felminősíti Magyarországot.

Az elismerő minősítések alapján még a Magyar Nemzeti Bank 0,9 százalékos alapkamata is vonzóbbnak tűnik majd a befektetők szemében – mondja az Equilor elemzője. Ezért a Monetáris Tanács a jövő keddi ülésén még nagyobb teret kap a manőverezésre. Kiss Mónika szerint ez azt jelenti, hogy a bankok még az eddigieknél is kisebb kamatra számíthatnak, ha a jegybanknál akarnák altatni a pénzüket.

A mezőgazdaságnak nem biztos, hogy jót hoz a döntés

A jelentősebb forinterősödés azonban a döntően alacsony árak mellett gabonát, vagy egyéb alapanyagot exportáló gazdáknak kevésbé örvendetes hír, mivel így a forintban számolt bevétel még kisebb lehet. Ráadásul, ha tartós marad a trend, akkor az egész jövő évet is meghatározza a mezőgazdaságban, ugyanis a jövő évi támogatások forint-euró átváltási szintjét szeptember 30-án állapítja meg az Európai Bizottság.

agrotrend.hu / hvg.hu, portfoilo.hu, kmk

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés