Agrárpénzek

Piac

Fejleszteni, beruházni kell a versenyképességhez

Az OTP Bank a mostani 16-17 százalékról 20 százalékra növelné piaci részesedését az agrárfinanszírozásban 2021-ig, hangzott el a bank országos partnertalálkozóján. A gazdák hitelhez való viszonyáról, illetve a 2020 utáni időszakról Szabó Istvánt, a pénzintézet agrárágazati igazgatóságának ügyvezető igazgatóhelyettesét kérdeztük.

– A Magyarországon szokatlanul alacsony kamatszint meghozta-e a gazdálkodók hitelfelvételi kedvét?

– A hajlandóság a hitelfelvételre már 2-3 éve változott meg pozitív irányban, egyidőben a növekedési hitelprogram (nhp) bevezetésével. A kereskedelmi bankoknak, így nyilván az OTP-nek is eltökélt szándéka az agrárium finanszírozása. A számok is ezt mutatják, hiszen az nhp-n belül eléri a 40 százalékot a mezőgazdasági, illetve az élelmiszeripari kihelyezések aránya nálunk, ami 15-20 százalékkal haladja meg a bankszektor átlagát a jegybank adatai szerint. Nagyon fontos terület volt az OTP-nél az elmúlt időszakban az agrárfinanszírozás és az elkövetkezendő időszakban is az lesz, hiszen a vidékfejlesztési program pályázataihoz elő kell teremteni az önerőt az ügyfelek számára.

– Milyen futamidőre „mernek” eladósodni a gazdák?

– A beruházási hitelek jellemzően 10 éves futamidejűek, a támogatás előfinanszírozása 2, a forgóeszköz finanszírozás pedig az ügyféltől függően 1-2-3 év lehet.

– Látszik-e a beruházási hitelekből, hogy merre mozdul el a mezőgazdaság? Meg lehet figyelni már határozottan a modernizációt?

– A Merkantil Bank gépfinanszírozása, akár a hitelt, akár a lízinget nézzük, egyértelműen a precíziós gazdálkodás irányába mutat. Az OTP finanszírozása a hatékonyság és a versenyképesség növelését jelzi. Sok az olyan beruházás, ahol a gazdálkodó egy szinttel feljebb lép a rendszerben, vagyis elkezdi feldolgozni valamilyen szinten, amit megtermelt. És sok az olyan beruházás is, ami az uniós megfelelés miatt valósul meg, mint pl. egy trágyatároló építése.

– Kell már készülnie a banknak a 2021 utáni időszakra, amikor egy új uniós pénzügyi ciklussal minden bizonnyal jelentősen megváltozik a támogatáspolitika, és a földalapú támogatás nem jelent biztos fedezetet?

– Hallani lehet különböző vészszcenáriókat, és annyi biztos is, hogy a közös agrárpolitika jelentősen megváltozik, de ennek iránya még bizonytalan. Vélhetően a közvetlen támogatások csökkenni fognak, amire banki oldalról valóban fel kell készülni, azonban ez a dátum még nincs közel. Előttünk most célként a Földet a Gazdáknak Program, a Vidékfejlesztési Program finanszírozása lebeg. Vélhetően azok az agrárvállalkozók, vállalkozások, akik az elkövetkezendő pár évben nyernek pályázatot, majd fejlesztik a gazdaságukat, beruháznak, sokkal inkább piacéretté és versenyképessé válnak, mint azok, akik elodázzák a fejlesztéseket.

– Agrárszakértők szerint, a 10-20 hektáros gazdaságok már középtávon sem lesznek versenyképesek – kivéve a kertészeti ágazatot –, él egyfajta hamis illúzió az emberekben, hogy ekkora területből is meg lehet élni hosszú távon. Nem kockázatos ezeknek a kisgazdaságoknak a földvásárlását finanszírozni?

– Ez a föld vételárától, a hozzá kapcsolódó önerőtől, illetve a futamidőtől is függ. Azoknak az embereknek a földhöz jutása, akik egyelőre nem tudják azt művelni, nem biztos, hogy az ágazat hasznára fog válni. Mint ahogy az sem biztos, hogy ezeket a földeket majd jobb piaci áron lehet bérbe adni a jelenlegi földhaszonbérleti szerződések lejárta után. Nem feltétlenöl célravezető az unokának földet venni!

agrotrend.hu /scs

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés