Agrárpénzek

Piac

Kezdődnek a kifizetések: több milliárdot utal az MVH

Több milliárd forint ütheti a következő napokban a gazdák markát: a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal október közepén megkezdi a területalapú támogatások és a termeléshez kötött hozzájárulás előlegeinek kifizetését. Az uniós forrásból finanszírozott támogatások mellett az egyes átmeneti nemzeti juttatások után járó előleget is hamarosan kézhez vehetik az állattenyésztők.

 

Még ezen a héten megkezdi az egységes területalapú támogatás, valamint az idén új jogcímként jelentkező zöldítési támogatás előlegeinek kifizetését a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. 

"Magyarország azon kevés uniós tagállam közé tartozik, amely október 16-án, azaz ma megkezdi a gazdák számára az előlegfizetést, a folyamat november 30-án zárul. Ezt követően decemberben utalja a hivatal a közvetlen uniós támogatásokban a részkifizetéseket, a nemzeti támogatásokban a végkifizetéseket. Ennek érdekében mindent megtett az MVH, munkatársaink rendkívül feszített tempóban dolgoztak. A támogatások legnagyobb része november elején érkezhet a gazdálkodók bankszámlájára, az ellenőrzések függvényében. Az alaptámogatás, tehát a SAPS és a zöldítésért járó összeg a legtöbb gazdálkodónak már november közepéig megérkezik a számlájára. Emellett a tavalyi két jogcím helyett az idén nyolc támogatási jogcímben tudunk előleget utalni." – nyilatkozta Gyuricza Csaba, a hivatal elnöke a Magyar Hírlapnak.

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint az egységes területalapú támogatás idei összege 227,28 milliárd forint. A támogatás hektáronkénti mértékét minden évben az MVH-hoz beérkezett egységes kérelmek ellenőrzése után állapítják meg. Az idén összességében 4,99 millió hektárra fizethet ki területalapú támogatást az MVH, így egy hektár után hozzávetőlegesen 45 500 forintot kaphatnak a gazdálkodók. Az előleg mértéke hektáronként legfeljebb 31 868 forint lehet. Az éghajlat és a környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatokra nyújtandó támogatás (zöldítés) teljes összege 126,54 milliárd forint ebben az évben, az előleg hektáronként 17 747 forint lehet. Így azok a gazdálkodók, akik az egységes kérelemben a területalapú támogatásra és a zöldítésre is bejelentkeztek – és teljesítik a vállalt feltételeket – néhány nap múlva hektáronként közel 50 ezer forintot kaphatnak. 

"A hivatal a legnagyobb kockázatot szem előtt tartva fizethet csak előleget, mindenképpen el szeretnénk elkerülni, hogy jogosulatlan kifizetés, vagy kerettúllépés történjen. A zöldítésért járó előlegek kifizetését az MVH csak abban az esetben és azoknál az ügyfeleknél tudja megkezdeni, akiknél a SAPS-előleget már kifizettük, akikre nem vonatkoznak a zöldítési követelmények, valamint a hivatal minden releváns ellenőrzést le tudott zárni." – mondta az elnök az interjúban.

A fiatal gazdáknak járó juttatás kerete az idén 3,24 milliárd forint. A mintegy 153 ezer hektár támogatható terület után 14 483 forint előleget vehetnek fel a negyven év alatti termelők.

Az európai uniós forrásból nyújtott támogatások mellett nemzeti forrásból újabb milliárdokkal támogatja a kormány a hazai állattenyésztést. Az átmeneti nemzeti támogatások összegéről szóló rendelet szerint a hízottbika-tartásra az idén mintegy 3,32 milliárd forint áll rendelkezésre. A tejtermelők is jelentős összegre számíthatnak, a rendelet szerint a tejtámogatás erre az évre 12, 74 milliárd forintot tesz ki, amelyből még az idén egy liter tejre vetítve 4,93 forintot kaphatnak kézhez a termelők. Szintén a tejpiaci szereplőket támogathatja az anyatehéntartást segítő termeléshez kötött, mintegy 3,26 milliárd forint nemzeti támogatás. A juhágazat szereplői még az idén pénzhez jutnak, az anyajuhtartást összesen 19,54 millió forint segíti, amit a kedvezőtlen adottságú területen gazdálkodók számára igénybe vehető hozzájárulás további 493,7 millió forinttal egészít ki.

agrotrend.hu

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés