Fórián Zoltán

Szerző

Na, ne! Miért esik már megint a sertésár?

Ezen a héten ismét 400 forint alá esett az élősertés ára. A 380 forintos kilogrammonkénti átlagár annak fényében aggasztó leginkább, hogy a termelési költségek éppen az ellenkező irányban galoppoznak. Mi folyik itt és meddig fog tartani?

fotó: pixabay.com

Viharos keleti szél várható

Sokszor megtapasztaltuk már, hogy Kína a globális sertéshúspiac mozgatórugója. Most gyengül a kínai kereslet, máris világszerte esnek a sertésárak. Elintézhetnénk ennyivel az elemzést, de ha nem értjük meg az ottani és az európai sertésszektorban zajló gyökeres változások hátterét, esélyünk sincs kihasználni a kínálkozó lehetőségeket, vagy éppen felkészülni a krízis erősödésére.

Kína erős kereslete az import sertéshús iránt az elmúlt években a globális sertéshúspiacok fő hajtóereje volt. Miután 2018-ban először észlelték az afrikai sertéspestist (ASF), az elhullás és a kivágások fehérjehiányhoz vezettek. A sertéshúsimport 2020-ban érte el csúcsát, 5,6 millió tonnát, ami 85 százalékkal volt több, mint 2019-ben. Idén már a lassulás jeleit látjuk. Az év első felében már alig tapasztaltunk növekedést. A forgalom 2,8 millió tonna volt, mindössze 4 százalékkal haladta meg a tavalyit. Csak a második negyedévben a mennyiségek 9 százalékkal voltak kisebbek, mint 2020-ban (1,4 millió tonna). Az import csökkenése nem csak a koronavírus miatt szállítási nehézségek, hanem a kínai kereslet mérséklődése okán is magyarázható.

Érdekes megjegyezni azt is, hogy Kína idén is növelte a tenyészállatok importját. 2021 első felében a tenyészállat bevitel az egy évvel korábbi több mint kétszeresére, 1,2 millió egyedre nőtt. Ennek mintegy felét az USA szállította, a másik fele Európából érkezett, köztük 46 ezer egyed az Egyesült Királyságból.

A járvány alaposan keresztbe tett a 2016-ban indult sertésszektor modernizációs programnak, de a beruházások azért jórészt megvalósultak. Ennek köszönhetően a sertésállomány a 2019-es mélypontról nagy ütemben kezdett emelkedni.

Itt következett aztán a járvány újabb erősödése, amit a Covid-19 hangulatilag tovább fokozott. 2021 első felében a Kínai Népköztársaságban jelentősen nőtt a sertéshústermelés. A hivatalos adatok szerint 334,4 millió sertést vágtak le, ami 86,4 millió sertés, 34,4 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A sertéshústermelés ugyanakkor 35,9 százalékkal, 27,2 millió tonnára nőtt. Tehát, a kormány kérése ellenére elkezdték vágóhídra küldeni az állatokat, a kocákkal egyetemben. Az árak a kínálat ugrásszerű emelkedése miatt legutóbbi, januári csúcsuk óta 62 százalékkal csökkentek június végéig, de azóta 10 százalékot meghaladó korrekció történt. A malac ára ebben az időszakban mintegy 70 százalékkal csökkent. A pekingi kormány olyan piaci intézkedéseket vezetett be, mint az állami készletvásárlás. Ezenkívül a sertéshús importját jelentősen visszafogták. Az országos vágósertés árak körülbelül 15 CNY (1,97 EUR) szinten stabilizálódtak élősúly kilogrammonként.

Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy Kína kocaállománya már nem növekszik. Az első félévre jellemző kivágások után stagnál a kocaállomány. Júliusban a kínai kocaállomány 0,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Ez egyértelműen az alacsony sertésárakkal függ össze. Ezzel szemben a teljes sertésállomány 0,8 százalékkal nőtt júniushoz képest, és körülbelül 31 százalékkal haladja meg az előző évi szintet.

A közelmúltban a kínai szaktárca arról számolt be, hogy 2021. június végén összesen 45,64 millió koca volt; ez 9,34 millió állattal, azaz 25,7 százalékkal több, mint tizenkét hónappal korábban. A sertések teljes száma egy éven belül 99,2 millióval, 29,2 százalékkal 439,11 millió állatra nőtt. Ez azt jelenti, hogy a minisztérium szerint az állomány mérete 2017 végére, az afrikai sertéspestis (ASF) kitörése előtti utolsó évre nőtt vissza.

Jelentős strukturális változás küszöbén az EU sertésszektora

Az idei nyár rendkívül, hiszen a nyári turista szezonban jellemzően emelkednek a sertésárak. 2021 az első év, amikor a nyári árak hétről hétre csökkennek. Június eleje óta az EU sertésárai átlagosan 12-15 százalékkal mérséklődtek. Ezek még mindig felette vannak az egy évvel korábbiaknak, de a takarmányárak közben odavágtak a jövedelmezőségnek.

forrás: EU

Az EU sertéshús exportjának mintegy 60 százalék Kínába irányul. Ebben azonban Németország helyét leginkább Spanyolország, Franciaország és Dánia vette át az elmúlt egy évben.

A német helyzet számunkra kulcskérdés, hiszen oda kötjük árainkat. Nos, a német kereslet – a Covid korlátozások miatt – továbbra is alacsony, és a termelés csökkenése ellenére is túlkínálat van. A termelők hangulatát a veszteségek mellett az egyre szigorodó termelési szabályozás és a kereskedelemmel való küzdelem is rombolja.

Erste előrejelzések

  • Kína az elkövetkező években a sertésállomány stabilizálására törekszik. Fontos céljuk hogy önellátási szintjük 95 százalék körül maradjon. A jelenlegi kocaállományi szint azt sugallja, hogy jövőre már határozottan emelkedni fog Kínában a sertésár. Az import oldalán egyértelműen túl vagyunk a csúcson. Ezután, ingadozásokkal ugyan, de mérséklődésre számíthatunk. Az idei év hátralévő hónapjaiban a termelés fent említett növekedése miatt az import csökkenésére számítunk. Ezt a jövő év első felében sertésár emelkedés és időszakos importbővülés követheti.

  • A kínai áresés elriasztja az oda exportálókat is. Ezzel is okolható, hogy az EU-ban ismét magasak a készletek, esnek az árak. Ráadásul az év első felében csaknem minden tagállamban nőtt a sertéshús termelése. A kivétel persze Németország. Elől a spanyolok, 5 százalékos bővüléssel. A második félévben az export gyengülésére és a költségek emelkedésére számítunk.

  • A német sertésszektor leépülése várhatóan fel fog gyorsulni. Nem csak a sertéstartók száma és kibocsátása, hanem a feldolgozóipar is leépülés előtt áll. Nem véletlen, hogy a legnagyobb csoport Spanyolország felé mozdul el.

  • Az USA-ban június közepén történelmi csúcsról fordultak le a sertésárak. Jelenleg 25 százalékkal alacsonyabbak annál.

  • Az Erste agrárszakértői úgy látják, hogy a koncentráció növekedése fel fog gyorsulni az európai sertés értékláncban. Harmadik országokból érkező befektetőkre számítunk, miközben az EU belső piaca mennyiségben lassan ugyan (évente 0,5-0,7%-kal) de tartósan zsugorodik, a nettó külkereskedelmi egyenleg romlik.

  • A sertéstartók motivációi itthon is hadilábon állnak. Ez további termelési és tulajdonosi koncentrálódáshoz vezet. A hatékonyság növelési és környezetgazdálkodási feltételeknek való egyidejű megfelelés kihívásainak még a pályázati nyertesek közül sem fog tud mindenki megfelelni.

  • A hazai sertésárak csökkenése az év végéhez közeledve meg fog állni, és megfordul. Erre október folyamán számítunk.

 

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés