Agrárpénzek

Piac

ősszel kezdik árulni a halastavakat

Várhatóan ősszel kezdődik az állami tulajdonú halastavak értékesítése. – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak adott interjúban Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára.

A kormány döntött az állami tulajdonú, forgalomképes halastavak értékesítéséről. Összesen kilenc megyében 37 olyan állami tulajdonú halastó van, amely a hatályos jogszabályok szerint várhatóan értékesíthető, ezek összterülete kevesebb, mint ezer hektár – mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a lapnak adott interjúban. Az értékesítéshez szükséges jogszabály-módosításokat követően szükségesek bizonyos földmérési munkák egyes halastavaknál, és már készülnek az egyedi értékbecslések, hogy valamennyi korábbi bérlővel korrekt módon el tudjon számolni az állam. Mindezen munkálatok után indulhat az értékesítés, várhatóan az ősz folyamán.

 

Az agrárkár-enyhítési rendszer keretében 2016. június 6-ig országosan 6520 tavaszi fagykárbejelentés érkezett 43 320 hektár területre – közölte az államtitkár. Ezek a kárbejelentési adatok szinte véglegesnek tekinthetők. A tavaszi fagy az ország valamennyi megyéjét érintette, helyenként több alkalommal is károsította az ültetvényeket, még egyes szántóföldi növényeket is. A legnagyobb területen, 14 425 hektáron alma, 8425 hektáron borszőlő, 5316 hektáron pedig meggy szenvedett tavaszi fagykárt. A kárenyhítési alap mintegy 24 milliárd forintos forrása megnyugtató módon fedezi az idei év várható kifizetéseit.

 

A tejágazatot az idén mintegy 63 milliárd forinttal támogatják, miközben a feketekereskedelem elleni fellépés is erőteljesebb lett.  Az NGM épp a napokban indította el Nagyvállalati Beruházási Támogatási programját, így az uniós forrásból nem részesülő hazai nagyvállalatok vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a tizenötmilliárdos keretből foglalkoztatást bővítő és feldolgozóipari beruházásaikhoz – közölte az államtitkár.

 

Az Európai Bizottság a sertés-állatjóléti támogatást éves szinten 7,64 milliárd forint támogatási nagyságrenddel hagyta jóvá 2018. december 31-ig.A tagállam saját hatáskörben húsz százalékkal emelheti meg a jóváhagyott támogatási összeget. Így erre az évre a meghirdetett 9,1 milliárd forintos keret a maximális mérték. Idén 8,62 milliárd forintot fordítanak tenyészkoca állatjóléti-támogatásra, információk szerint ez az összeg elegendő lesz.  

Az előzményekhez képest mára jelentős fehéredést tapasztalunk – nyilatkozta az államtitkár. A sertéslétszám csökkenése megállt, sőt egyértelmű növekedés tapasztalható. Míg a hazai vágóhidakon 3,8 millió sertést vágtak le 2013-ban, addig tavaly a vágások száma meghaladta már a 4,5 milliót. Három évvel ezelőtt 3,6 millió sertés után fizettünk állatjóléti támogatást, 2015-ben pedig már több mint 4,2 millió egyedre. Tavaly szeptemberben az addig passzívan működő Magyar Sertéstenyésztők Szövetségének átalakításával létrehozták a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségét, amely ma már magába foglalja a Magyarországon bejegyzett sertéstenyésztő szervezeteket, valamint több mint ötszáz sertéstartót, a tagok száma folyamatosan növekszik. Ezen szervezet munkatársai járják az ország egész területét, segítik a gazdák munkáját, valamint összegyűjtik és frissítik az ágazatra vonatkozó adatbázisokat. Beszélt arról is, hogy Kínában, Tajvanon és Azerbajdzsánban sikerült új piacokat lelni az orosz embargó sújtotta magyar agrár- és élelmiszeripari termékeknek.

 

Az államtitkár az interjúban kitért arra, is, hogy sem a tárca, sem az MVH nem talált orvosolhatatlan, és emiatt szerződésbontásra okot adó visszaéléseket a legeltető állattartás kapcsán a Hortobágyon bérbeadott legelők bérlőinél.

 

agrotrend.hu /  Magyar Hírlap

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook