Agrárpénzek

Piac

Pályázati támogatások finanszírozási lehetőségei

A jelenlegi uniós költségvetési ciklusban, a Vidékfejlesztési Program keretében 1300 milliárd forint forrás érkezik az országba. A támogatások mellett azonban a hitelezés szerepét is vizsgálni kell a vidék finanszírozásakor. A fejlesztések megvalósításához általában az elnyert támogatási összegen felül további forrás bevonására van szükség.

A jelenlegi uniós költségvetési ciklusban, a Vidékfejlesztési Program (VP) keretében 1300 milliárd forint forrás érkezik az országba. A többi uniós tagállaméhoz képest rendkívül magas arányú – több mint 40 százalék – támogatás jut a mezőgazdasági, élelmiszeripari és erdészeti beruházásokra a VP keretösszegéből, ami jelentősen elősegíti a kiemelt területek versenyképességének növekedését és új munkahelyek teremtését.

Ugyanakkor ésszerűen kell elosztania Magyarországnak ezeket a 2014-2020-ban felhasználható uniós agrár- és vidékfejlesztési támogatásokat, mert a mostani tekinthető az utolsó olyan támogatási időszaknak, amelyben a gazdálkodók kedvező feltételekkel, jelentős forrásokhoz juthatnak. A támogatások mellett azonban a hitelezés szerepét is vizsgálni kell a vidék finanszírozásakor.

Az elmúlt időszakban a hitelpiac élénkítésében fontos szerepet játszott a Növekedési Hitelprogram. A vállalati hitelezés további növekedéséhez azonban egyéb ösztönzők is szükségesek. Bővülést, előretörést az uniós pályázatok beindulása és az azokhoz kapcsolódó banki finanszírozás jelenthet. Így a támogatások eredményes felhasználásához a banki finanszírozást és a pályázati támogatásokat össze kell hangolni.

A hazai kisvállalkozásoknak, így az agrárvállalkozások számára is nehézséget jelent, hogy, bár életképes üzleti tervre alapozzák ötletüket, de nem rendelkeznek megfelelő tőkével. A fejlesztések megvalósításához általában az elnyert támogatási összegen felül további forrás bevonására van szükség. Ezt vagy saját forrásból fedezi a vállalkozás, vagy annak hiányában beruházási hitellel. A támogatás előfinanszírozás ugyancsak megoldandó feladatként merül fel. Ezen kívül a működtetési szakaszban is szükség van további finanszírozásra, amelyet a vállalkozók általában forgóeszközhitel felvételével oldanak meg.

Az előfinanszírozási, a beruházási vagy a forgóeszközhitelhez a szükséges fedezet (ingatlan, eszköz, gép stb.) hiányában a garanciaintézmény által nyújtott kezesség révén juthatnak kedvezményes finanszírozáshoz a gazdálkodók. A mikro-, kis és középvállalkozások számára az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány tud készfizető kezességet nyújtani, ezzel megkönnyíti hitelhez jutásukat, és amennyiben az adós nem tudja törleszteni hitelét, a fennmaradó tartozást a garanciaszervezet fizeti vissza a hitelező banknak.

Az AVHGA-nak köszönhetően azok a vállalkozások is kedvező díjú hitelgaranciához, és ez által az igényelt hitelekhez juthatnak, akik a maximális támogatási intenzitás elérése miatt már nem vehetnék igénybe az államilag támogatott kezességet. Ám valójában az alapítvány saját kockázatára adott támogatás, csak meghatározott kockázatvállalási keretek között és limitek figyelembevételével biztosítható, mert ha ezek a beruházások nem valósulnak meg, akkor az alapítvány mögött nincsen ott az állam, mint védőháló.

agrotrend.hu / AVHGA

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés