Agrárpénzek

Piac

Továbbra sem lankad a gazdálkodók hitelfelvételi kedve

Az egyéni gazdaságok tavaly ötödével növelték hitelállományukat. A legtöbben beruházásaik megvalósításához kértek banki finanszírozást.

Az elmúlt évben is jelentős összeget vehettek fel a mezőgazdaság szereplői a különböző támogatásokon keresztül. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) pénzügyi jelentése szerint összesen 562,5 milliárd forintot fizettek ki a gazdálkodóknak. Ez mintegy 85 milliárd forinttal elmarad az előző évitől, a csökkenés hátterében azonban nem a támogatási összegek visszavágása, hanem az előző évi magas előlegfizetés áll – írja a Magyar Idők.

Minden bizonnyal a kiszámítható támogatási környezet is hozzájárult ahhoz, hogy a mezőgazdasági termelőkre és vállalkozásokra megbízható partnerként tekint a bankszektor.

Nem véletlen, hogy az agrárgazdaság hitelállománya az elmúlt év végére elérte az 1084 milliárd forintot.

Az AKI adatai szerint az egyéni gazdaságok hitelállománya az előző évhez képest 20,6 százalékkal, 309,7 milliárd forintra nőtt 2017-ben.

A legkisebb gazdálkodói körben a hitelezést elsősorban a kedvezményes lehetőségek, a Magyar Fejlesztési Bank és a jegybank programjai mozgatták. Az egyéni gazdaságok hitelállományának 43 százaléka az őstermelőkhöz, 57 százaléka pedig az egyéni vállalkozókhoz került.

A legtöbb új hitelt a szántóföldi növénytermesztők vették fel mintegy 16 milliárd forint értékben, a kölcsönök 62,4 százaléka beruházási célt szolgált. Az állattenyésztéssel foglalkozók kétmilliárd forintnyi új hitelt igényeltek, amelynek 41,1 százaléka volt beruházási hitel, míg a forint-folyószámlahitelek részesedése 28,5 százalékot képviselt.

A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya tavaly 7,1 százalékkal, 328,4 milliárd forintra csökkent, az élelmiszeripari cégeké ugyanakkor 13,8 százalékkal, 446,1 milliárd forintra nőtt. A devizahitelek aránya továbbra is alacsony volt, az agrárvállalatok hiteleinek közel 90 százalékát forintalapon vették fel. Az élelmiszeriparban a forintalapú hitelek 9,8 százalékkal, 274,1 milliárd forintra emelkedtek, a devizahitelek értéke pedig 20,7 százalékkal, 172 milliárd forintra bővült az elmúlt évben.

Az AKI pénzügyi jelentése ITT megtekinthető.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés