Agrárpénzek

Piac

Uniós pénzekre várnak a gazdák

Az agrárszektor továbbra is stabil, tőkeerős vállalkozásokból áll: napi működésüket főként saját forrásból fedezik, a beruházások finanszírozásában azonban fontos szerepet kapnak az uniós támogatások és a bankhitelek is. Legalábbis ez derül ki a legfrissebb agrárgazdasági indexből.

Két ponton áll, tehát enyhe optimizmust jelez az agráriumban tevékenykedő kis- és középvállalkozások helyzetét és várakozásait bemutató agrárgazdasági index. A mérőszám mínusz és plusz 100 pont közötti értéket vehet fel, és a jelenlegi két pont hétpontos javulást jelent a tavaly őszi eredményekhez képest. Az index azt a kutatást foglalja össze, amelyet a GfK Hungária Piackutató Intézet végzett a Budapest Bank (BB), az MFB-csoport tagjának megbízásából. Mindebből kiderül, az agrárszektorban enyhe optimizmus tapasztalható, főként a fiatalabb és a növénytermesztéssel foglalkozó gazdák, s a kisebb gazdaságok körében jelentősebb a derűlátás, a nagyobb gazdaságok és az állattartók várakozásai mérsékeltebbek. A BB szakértői az indexen belül három részindexet határoztak meg: siker, beruházás és kereslet. A siker mutatószáma az idei pénzügyi eredménnyel és a hatékonysággal kapcsolatos várakozásokat tükrözi, és ez mínusz 2 ponton áll, ami plusz 21 pontos változást jelent. A beruházási szándék a tavalyihoz hasonlóan 8 pont, vagyis stabil beruházói szándékot takar. A mínusz 4 ponton álló kereslet részindex az értékesítési árakat és az értékesítési lehetőségeket összegzi, gyakorlatilag változatlan.

A beruházási szándék a jelek szerint erősödik: tavaly minden második vállalkozás ruházott be, jellemzően 50 millió forint alatti összegben. A megkérdezettek fele ugyanolyan értékű beruházást tervez végrehajtani idén is, mint tavaly, 23 százalékuk pedig jelentősebbel számol. A következő 12 hónapban 37 százalékuk tervez korszerűsítést: kétharmaduk mezőgazdasági gép vásárlását, míg a második leggyakoribb terv a mezőgazdasági épületek korszerűsítése, amit az új technológiai eljárás és az öntözőrendszer kialakítása követ. Az energiahatékonyság is megjelenik a tervek között, a vállalkozások 12 százaléka említette ezt, míg kapacitásbővítést a gazdák 9 százaléka kíván végrehajtani.

– Az agrárszektorban tevékenykedő kkv-k beruházásaiban komoly szerepet játszanak az európai uniós források. Látható, hogy a beruházási szándék megvan, a kivárás mögött kiemelkedő mértékben az EU-pályázatok kiírására, illetve a beadott pályázatok eredményére történő várakozás áll – értékelte az eredményeket a BB vállalati értékesítési vezetője. Császi Róbert úgy látja, a lassan lezáruló állattenyésztési és kertészeti korszerűsítésre kiírt felhívások, valamint az ősszel megnyíló gabonaszárítók és tárolók létesítését célzó források jelentős lökést adhatnak az ágazat beruházásainak, ezen fejlesztések azonban minden bizonnyal 2017-ben valósulnak majd meg. – 2016 a várakozás éve a mezőgazdaságban – fogalmazott a szakember, aki úgy véli ugyanakkor, az agrárszektor akkor lehet igazán sikeres, ha a feldolgozóipari fejlesztések intenzitása lépést tud tartani az alapanyag-termelő ágazatokban megvalósuló befektetésekkel.

Császi Róbert felhívta a figyelmet arra, hogy számottevő azoknak a beruházásoknak az aránya, amelyeknél uniós forrás bevonása nem lehetséges, ezért egyre fontosabb szerepet fognak betölteni a pénzintézetek a kkv-k beruházásainak finanszírozásában. Az agrárvállalkozások fejlesztéseinél a bankhitel és a lízingfinanszírozás is igen nagy szerepet játszik, sőt a megkérdezettek a jövőben 10 százalékkal tovább növelnék e szegmens részvételének az arányát. Az értékesítésnél az esetleges kedvezőbb árpozíció kivárását és a sikeres értékesítési lehetőségek megteremtését a készletfedezet bevonása melletti finanszírozással valósíthatják meg a gazdálkodók – tette hozzá a szakértő.

agrotrend.hu/mno

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook