Agrárpiac

Piac

A „brexit” – vagyis Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból – jelentős károkat okozhatna a brit mezőgazdaságnak

Ha a britek többsége a 2016. június 23-i népszavazáson az Európai Unióból való kilépés mellett dönt, akkor a szigetország gazdálkodóinak adott esetben jelentős pénzügyi veszteségekkel kell számolni. Legalábbis erre számít a Brit Parasztszövetség (NFU) a Wageningeni Egyetem erről szóló tanulmányára utalva.

Az NFU szerint a mezőgazdaságra gyakorolt hatás attól függne, hogy a londoni kormány adott esetben a kilépés után milyen pozícióba kerülne a nemzetközi kereskedelemben. Az elmúlt időszakokban a nyílt határokat és a szabad kereskedelmet részesítették előnyben. Ezen kívül London a mezőgazdasági termékek esetében a védővámok leépítése és a közös agrárpolitika (KAP) keretében a közvetlen kifizetések eltörlése mellett állt.

Erre az esetre a holland szakértők jelentős bevételcsökkenést prognosztizálnak minden üzletágra, a kertészet kivételével. Az importvámok 50 százalékos csökkentése az import jelentős növekedését okozná a szarvasmarha- és baromfihús, a vaj és a tejpor esetében. Emellett a juhhús kereskedelmi mérlege negatívvá válhatna. A szállítók elsősorban nem EU-országokból származnának.

A wageningeni kutatók szerint elsősorban a sertésekkel, szarvasmarhával, tejtermelő tehenekkel és juhokkal foglalkozóknak kellene jóval rosszabb termelői árakra számítani a vámok leépítése miatt. Ennek következtében a 2012/13 évhez képest egy-egy gazdaság átlagos jövedelemcsökkenése előreláthatólag mintegy 30.000 – 50.000 euró közötti összeg lenne, a csökkenés legkisebb mértékben a földművelést érintené, míg a legnagyobb csökkenés a baromfi szektorban várható.

Amennyiben a közvetlen kifizetéseket ezekkel a keretfeltételekkel megtartják, akkor a szántóföldi növénytermesztők számára gazdaságonként mintegy 14.000 euróval növekedne a jövedelem. A többi üzletág esetében a szakértők ebben az esetben is közepes méretű jövedelemcsökkenést jósolnak, méghozzá 6.000 – 39.000 euró nagyságrendben, a tejtermelők járnának a „legjobban”, míg a baromfitenyésztőket érné a legnagyobb kár. 

agrotrend.hu / raiffeisen.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés