Agrárpiac

Piac

A gazdák kegyeiért megy a verseny a bankoknál

Most kell hatékonyság-növelésen gondolkodni, amikor ilyen jó a támogatási rendszer, ilyen jó a kamatkörnyezet, és akár nulla százalékos hitelek is elérhetőek. Nem pici fejlesztés kell, hanem most kell nagyobbat ugrani.

Fórián Zoltánnal, a Takarék Agrár Központ vezető agrárszakértőjével Dimény Zoltán beszélgetett:

– A gazdálkodók 2017 elején milyen pénzügyi lehetőséggel rendelkezhetnek?

– Nagyon fontos most erről az év elején beszélni, hiszen egy nagyon érdekes, egyedülálló helyzet van a mezőgazdaság finanszírozásában, és egyébként a gazdálkodási környezetében is. Jól tudjuk, hogy a támogatási rendszer, fogalmazhatunk úgy is, hogy csúcsra jár, az egyes pilléren a közvetlen támogatások nagyon szép színvonalon vannak. A nemzeti támogatásokat is évről évre tudja a kormány növelni, a pályázati rendszer is most fogja felvenni a bírálati lendületet. Eközben történelmi mélyponton vannak a kamatok. A külső finanszírozási lehetőségek is, bizony sosem voltak ilyen olcsók, a piaci nyomás sem volt még ekkora.

Ha csak a meghatározó növényeink piaci helyzetét tekintjük, látható, hogy a gabonafélék piacán évről évre nő a világ kibocsátása, nőnek a készletek, ezzel nem tud lépést tartani a felhasználás növekedése.

A magyar gazdák is érzékelik, hogy lefelé mennek az árak.

Most kell hatékonyság-növelésen gondolkodni, amikor ilyen jó a támogatási rendszer, ilyen jó a kamatkörnyezet, és vannak akár nulla százalékos hitelek is. Természetes, hogy minden pénzintézet a mezőgazdaság kiszolgálására nagy figyelmet fordít. Mi, a takarékok, akik ebben már a legerősebbek vagyunk, természetesen mindenféle terméket kínálunk. Most például aktuálisan a támogatási előfinanszírozás terméknek van a szezonja, nagyon szépen jönnek érte a gazdák, érzékelik, hogy most kell. Azt mondjuk az ügyfeleinknek, hogy nem pici fejlesztés kell, hanem most kell nagyobbat ugrani.

Az árcsökkenés az előrejelzések szerint folytatódhat és nem csak ebben az évben, hanem előre nézve is – fotó: 123RF

A közös agrárpolitika jövőjén is elég sok a bizonytalanság 2020 után, bár hozzáteszem, 2020 után is lesz egyes és lesz kettes pillér, tehát nem ezért kell aggódni, hanem azért, hogy a struktúrája és a mérete is fog változni a támogatási rendszernek.

Valamivel kisebb hangsúly lesz a területalapon, a közvetlen kifizetéseken is, egyre nagyobb hangsúly lesz a pályázatos úton elnyerhető forrásokon. Az európai közvélemény, a többi szektor nyomása azt mondja, hogy a gazda is tegyen le üzleti tervet. Igenis bizonyítsa be, hogy nem alanyi jogon jár neki a támogatás, hanem üzleti terv alapján. Ebbe az irányba fog elmenni a támogatási rendszer is, hogy pályázat, mi több,

visszatérítendő pályázati formák fognak következni.

Ezt már most meg kell tanulnunk, már most használni kell tudni ezeket az eszközöket, mert a gazdálkodó fejében alapvetően nem az van, hogy pályázom, megnyerem, elköltöm, és aztán a végén meg vissza kell adni ezt a pénzt. Egy kicsit ebben szemléletet kell formálni, de ez egy nagyon jó alkalom, így 2017 elején, hogy amikor még viszonylagos pénzbőség van, legyünk őszinték, az agrárium körül, hogy ezeket most vegyük elő, és most legyen olyan hatékonyság-növelés, amivel akár támogatás nélkül is megállnánk a lábunkon. Most már ebben is gondolkodni kell.

Még egyszer mondom, lesz 2020 után is KAP, de az igazi változásra a következő pénzügyi kifizetési ciklusban számítunk. Arról még nem is beszéltem, hogy a környezetvédelmi előírások, a zöldek nyomása is erősödik, és azokért, amikért most plusz pénzt kapunk, esetleg lehet, hogy a következő ciklusban már alapfeltételek lesznek a közvetlen támogatásoknál. Bonyolódik, kicsit nehezedik majd a támogatási rendszer, de megmarad, 2028-ban már sok a kétség.

Nagyon fontos időszakot élünk, most kell a magyar mezőgazdaságban nagyon komolyan fejlesztésekben gondolkozni, de ennek csak úgy van értelme, ha együttműködünk. Az az individualizmus, ami sajnos nagyon jellemzője a magyar gazdának, annak a kora lejárt. Egyedül nem fogjuk megváltani a világot, majd ha találkozunk a keleti irányból érkező nagyon olcsó gabonákkal a saját piacunkon, akkor fogunk nagyon sokan rádöbbenni arra, hogy bizony

a támogatás azért igen elkényelmesített minket.

Megnéztük a számokat, az előzetes adatok szerint tavaly veszteséges volt a búza termelése támogatások nélkül Magyarországon. Nagyon-nagyon el kell gondolkodni, szabad egy tömegcikket ilyen tételekben előállítani Magyarországon.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés