Agrárpiac

Piac

Aki ma nem fejleszt, holnap már le is maradt

Lesz területalapú támogatás 2020 után is, bár kisebb összegű, ugyanakkor radikális változások előtt áll a növénytermesztés. Ez volt a két fő üzenete a Haszon Agrár magazin Kecskeméten tartott konferenciájának. A közel 100 fő részvételével zajló eseményen cégektől és márkáktól független szakemberek osztották meg saját, innovatív gyakorlatukat. Számításaik szerint időjárástól függően 15–25%-os bevétel-növekedést lehet elérni a precízebb gazdálkodással. A résztvevők bepillanthattak a jövőbe is. A Case IH, a New Holland és a Fendt gőzerővel dolgoznak az olyan robottraktorokon, amelyek önállóan dolgoznak, vagy egy vezérgépet követve együtt végzik ugyanazt a munkát.

„Év végéig még 150 milliárd forint összegben ír ki támogatást a Minisztérium” – ezzel a kijelentéssel nyitotta meg a konferenciát az agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár. Kis Miklós Zsolt felhívta a figyelmet, hogy most kell élni a támogatásokkal, mert a következő évek már inkább a kifizetésekről fognak szólni. „Arra törekedtünk ugyanis, hogy a 2014–2020-as ciklusban a felhasználható uniós keretösszeget minél gyorsabban megkapják a gazdák, a beruházások időben el tudjanak indulni. Nem érdemes tehát arra várni, hogy újra megnyílnak majd bizonyos pályázatok, mert majdnem mindegyik kimerült.”

Az államtitkár továbbá kiemelte: hosszú távon arra kell törekedniük az agrárvállalkozásoknak, hogy támogatás nélkül is sikeresen tudjanak működni. Persze ez nem jelenti azt, hogy semmilyen külső forrást ne vonjanak be. Most az alacsony kamatok miatt akár bátrabban nyúlhatnak a hitelhez is.

A jövő már elkezdődött

„Ez nem a holnap mezőgazdasága, hanem a máé” – hívta fel a figyelmet Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai főigazgató-helyettese.

„Aki ma nem fejleszt, az nem tudja majd behozni a lemaradást, mindennek a kulcsa a hatékonyság. 30–40 év múlva pedig már nem is biztos, hogy kellenek állatok, ha húst akarunk előállítani. Majd nyomtatunk egy pizzát, ha éhesek leszünk. Kérdés, hogy szükség lesz-e egyáltalán földre a növénytermesztéshez” – mutatott rá a távoli jövő kihívásaira. Érdekesen közelítette meg a támogatások kérdését. „Ha lesz Európai Unió még 2020 után, és ennek a közösségnek tagja lesz Magyarország, akkor biztosan jutnak források is a mezőgazdaságnak.”

Traktorok vezető nélkül

Hajdú József, az Agrár magazin szakújságírója is kiemelte előadásában, hogy mennyire közel van a jövő mezőgazdasága. Önjáró traktorok máris léteznek, egy ilyen működő koncepciót épp a napokban mutattak be Amerikában. Talán beletelik még néhány évbe, mire sorozatgyártásra kerülnek a vezető nélküli erőgépek, de az már biztos, hogy maximum 10 éven belül elég lesz egy számítógép mellől irányítani őket.

Példaképek

Három gazdaság is bemutatta (Balogh Farm Kft., Borbély István, Farkas Kft.), hogy a precíziós mezőgazdasággal, sok méréssel és adatgyűjtéssel és elemzéssel jelentős hozamnövekedést lehet elérni. Mindannyian kiemelték a következő fontos tanulságot: a földterületet nem szabad homogén egységként kezelni. A talaj folyamatos elemzésével minden input anyagot megfelelő mennyiségben tudunk kijuttatni, ez pedig nem csupán a jobb hozamok és a megtakarítás miatt fontos. „Felelősségünk, hogy az adott növénybe, termésbe csak annyi vegyszer kerüljön, amennyi szükséges” – emelte ki Farkas László zimányi gazda. Sokan azért nem fejlesztenek, mert azt gondolják, túl drága. Borbély István saját maga készítette el a műszerei nagy részét, és csak a minták elemzését bízta profikra. Hektáronként 3-4 ezer forintba kerül a vizsgálat, de 10–20 ezer forintos profitot hoz.

agrotrend.hu / haszonagrar.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés