Agrárpiac

Piac

Alacsonyabb áron kelt el a magyar áru külföldön

Tovább bővült tavaly a hazai mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitele. Az európai piacon tapasztalható áresés miatt ugyanakkor a gazdálkodók bevétele kevésbé nőtt.


fotó: 123rf

Megközelítette a nyolcmilliárd eurót a külpiacokra szállított mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek értéke az elmúlt évben, az exportált termékekből származó árbevétel 2,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A kivitt áruk mennyisége ennél nagyobb mértékben, 5,9 százalékkal emelkedett. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentése szerint a behozatal értéke közel öt százalékkal, 4899 millió euróra nőtt, míg mennyiségben csupán 0,4 százalékos volt a bővülés. Az agrárexport aránya a teljes nemzetgazdasági exporton belül az utóbbi években meghaladta a 9 százalékot, tavaly azonban 0,4 százalékponttal, 8,7 százalékra csökkent.

Gabonafélékből 30 százalékkal többet exportáltunk, mint egy évvel ezelőtt, az áru értéke azonban a világpiacon uralkodó alacsony árszint miatt csupán 14 százalékkal emelkedett. Az import volumene 7 százalékkal csökkent, értéke 21 százalékkal nőtt 2015-ben. A különböző ehető élelmiszer-készítmények exportja is nőtt, idetartoznak például a fehérjekoncentrátumok, az étrend-kiegészítők és az adalékanyagok. Ezen árucsoport exportértéke 41 millió euróval, 21 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. Az állati takarmányok is kapósak voltak a nemzetközi piacokon, az AKI szerint főleg a hobbiállat-eledel iránt nőtt meg az érdeklődés. Az ital, szesz, ecet, valamint a zöldségfélék exportértéke közel 20 millió euróval nőtt. A húsból és halból készült termékek exportértéke 3 százalékkal bővült tavaly. Enyhén emelkedett a sertéshús kivitele is, az átlagár azonban elmaradt az egy évvel korábbitól.

A legnagyobb visszaesést a zöldség- és gyümölcskészítményeknél mérte az AKI, itt 43 millió euróval csökkent a külpiacokon eladott áru értéke. Hasonló mértékben csökkent a cukrászati készítmények, az olajos mag, a kávé, a tea és a különböző fűszerek árbevétele is. A tejtermékekből, a tojás és a méz eladásából származó bevétel három százalékkal csökkent.

Az import termékek körében jelentősebb drágulás elsősorban a gyümölcsféléknél, valamint az állati takarmányoknál és a dohánynál jelentkezett. Ezzel szemben a legnagyobb mértékben a cukor és a húsfélék importértéke csökkent. Kedvező tendencia, hogy az agrárexportban az elmúlt három évben fokozatosan csökken a feldolgozatlan termékek aránya. Ezzel együtt nőtt a magas feldolgozottságú termékek mennyisége a kivitelben: a 2012-es 31-32 százalékos szintről 2015 végére 37 százalékra emelkedett. A legfontosabb partnereink továbbra is az Európai Unió országaiból kerülnek ki, az unióba irányuló kivitelünk tavaly 3 százalékkal tovább nőtt.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook