Agrárpiac

Piac

Az amerikai gazdák aggodalmai

Nyáron Donald Trump kereskedelmi vitáitól volt hangos a sajtó. Most arról olvashatnak, hogy milyen következményekkel kell szembenézniük az elnök legnagyobb támogatóinak.

Korábban már írtunk arról, hogy az amerikai gazdák nagy része megbízik elnökükben, Donald Trumpban. A BBC nemrég viszont készített egy riportot, amelyben elõjöttek a támogatók aggodalmai az USA agrárpolitikája kapcsán.


Kérdéses az amerikai gazdák jövõje – fotó: BBC

Michelle Erickson-Jones, amerikai gazdálkodónak nincs miért panaszkodni. Zöld kombájnjával már az utolsó köröket teszi a mezõn. A kabinból belátni az egész területet, csak az irányítópult gombjai és kijelzõi zavarják a kilátást.

Montana államában a gazdálkodás során a legkorszerûbb eszközöket használják, ezért jó híre van a nemzetközi piacokon. Így nem meglepõ, hogy Erickson-Jones legnagyobb vásárlója nem egy közeli pékség, hanem Japán.

– Évtizedekbe telt felépítenünk a japán piacot

– nyilatkozta az angol csatorna munkatársának.

Viszont ezért mégis csak aggódnia kell valami miatt. Pontosabban Donald Trump miatt, aki tett arról, hogy az USA és Japán viszonya ne legyen konfliktusmentes.

Trump megosztó személyisége elnyerte a montanaiak tetszését, hiszen a republikánus a választások során Hillary Clintont 20%-kal gyõzte le az államban.

– Az Egyesült Államoknak már elege van abból, hogy folyamatosan meglopnak minket – mondta 2016-os beszédében – A legjobb lehetõségeket fogjuk biztosítani a gazdáinknak! 


Montana-ban imádják az elnököt – fotó: BBC

Megválasztását követõ harmadik napon – ahogyan megígérte kampánya során – kilépett a Csendes-óceáni Partnerség (Trans-Pacific Partnership, TPP) nevû szabadkereskedelmi, befektetési és gazdasági szerzõdésbõl, amely a történelem eddigi legnagyobb gazdasági megállapodása lett volna,

a világgazdaság 40%-ának lefedésével.

– Piaci részesedésünk 50%-a jelenleg Japánban van – mondta Erickson-Jones – Ezt mi a TPP nélkül is folytatni akartuk nem pedig leépíteni. Jelen pillanatban viszont úgy néz ki, hogy elveszítjük a piaci részesedésünk felét.

De a TPP elhagyása és a japán piacok elvesztése korántsem a legnagyobb gond.

Korábban már olvashattak arról, hogy a Trump-kormányzat azt állította, hogy Kína meglopja az Egyesült Államokat. A kereskedelmi vita ezen pontja – amely kínai importvámokat vont maga után – elsõsorban az amerikai mezõgazdaságot sújtotta.

Montana demokratikus szenátora, Jon Tester egyetért a republikánus elnök álláspontjával a Kínai helyzetet illetõen, viszont máshogyan oldaná meg az országok közötti konfliktust, hiszen mint mondta:

– Ha elveszítjük ezeket a piacokat, akkor annyi lesz a mezõgazdaságunknak

– nyilatkozta az szenátor.

Visszatérve Michelle Erickson-Jones farmjára, kiderült, hogy a kereskedelmi vitákban kivetett vámok negatív hatásait már érzékelte a bevételein, így családi vállalkozásának jövõje is veszélybe került.

Mikor a riporter megkérdezte a gépét kormányzó Erickson-Jones-t, hogy túl fogja-e élni gazdasága ezt az idõszakot, a nõ csupán annyit válaszolt, hogy reméli. Majd nevetett.

Viszont a nevetésbõl nem az amerikaikra jellemezõ magabiztosság, hanem a bizonytalanság áradt.

– Semmi sem biztos ebben a szakmában, de szerintem pár évig még rendben leszünk. Ami engem aggaszt, hogy azt amit évtizedek alatt sikerült felépítettünk, egy tollvonással romboljuk szét. Vissza szeretnénk kapni a szabadkereskedelmet.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés